• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1327
  • Dodano: 2021-08-25 / 14:33
  • Komentarzy: 1

  Prezydent zabrał głos w sprawie "Lex TVN"

  Prezydent zabrał głos w sprawie "Lex TVN"
  Od tygodni w sejmowych ławach trwa debata nad nowelizacją ustawy medialnej. Prawo i Sprawiedliwość chce zakazać nadawania w polskiej telewizji kanałom z kapitałem spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zagrożenie dotyczy szczególnie stacji TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Teraz prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie.

  Lex TVN

  Gdyby postulaty PiS w sprawie zmian ustawy o radiofonii i telewizji weszły w życie, stacja telewizyjna TVN nie mogłaby nadawać w Polsce. Założenia nowelizacji określają, że według nowych zasad na terenie naszego kraju zakazana byłaby działalność mediów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednym z nich jest amerykański koncern Discovery, właściciel m.in. kanałów TN czy TVN24. Nieoficjalnym powodem zmian jest próba zmuszenia nadawcy do odsprzedania udziałów polskim podmiotom biznesowym. W ten sposób władza mogłaby zyskać większą kontrolę nad przekazywanymi przez nadawcę treściami.

  Prezydent zabrał głos

  Choć w sejmie nowelizację posłowie poparli większością głosów, decydujące w tej sprawie może być zdanie prezydenta Andrzeja Dudy. Pytany o swój stosunek do repolonizacji mediów amerykańskich powiedział, że rozważa zawetowanie ustawy. Swoje obawy uzasadnił pogorszeniem relacji z USA, co mogłoby być konsekwencją wprowadzenia wobec nich ograniczeń w prowadzeniu biznesu w Polsce.

  "Kwestia repolonizacji mediów powinna się odbyć na zasadzie rynkowej. Były już takie przypadki, jeśli chodzi o media, i poprzedni właściciele nie narzekali na taką transakcję. Jest to jednak kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów z dwóch względów. Po pierwsze ze względu na stosunek Amerykanów do ochrony własności, a po drugie z uwagi na wartość wolności słowa." - powiedział prezydent w TVP Info.

  Andrzej Duda dodał również, że w Ameryce wolność słowa jest posunięta bardzo daleko, dlatego Polska powinna "dokładnie zważyć interesy". 15 sierpnia podczas przemówienia na Placu Piłsudskiego w Warszawie, prezydent dał już do zrozumienia, że rozważa podważenie planów obozu rządzącego. Zapewniał wówczas, że wszędzie, gdzie ma na to wpływ, będzie stał na straży wolności słowa i swobody prowadzenia działalności.

  Zbyt wiele do stracenia

  Być może za sprawą obaw prezydenta stoi alternatywny plan TVN. 26 września wygaśnie polska koncesja umożliwiająca jej nadawanie w naszym kraju. Zgodnie z prawem unijnym, komercyjna stacja może zapewnić sobie ciągłość emitowania na podstawie holenderskiej koncesji, która została jej już przyznana. To oznaczałoby, że zmiany w ustawie naraziłyby polskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi, choć do repolonizacji TVN i tak by nie doszło.

  News4Media, fot.: iStock
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-08-26 09:00:13 [217.173.195.*] id:1619353  
  wojtasoks: Napisał postów [6993], status [VIP] Reputacja
  Kto miałby zostać tym nowym właścicielem TVN? Spółka Skarbu Państwa, czy Pan Solorz? W jednym i drugim przypadku z pluralizmem mediów to nie miało by nic wspólnego

  Nick:
  Treść: