• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2287
  • Dodano: 2021-08-26 / 08:04
  • Komentarzy: 5

  Miasto rozpoczęło odkomarzanie

  Miasto rozpoczęło odkomarzanie

  (Fot. Archiwum)

  Miasto Opole zabiera się za akcję odkomarzania. Opryski rozpoczęły się w tym tygodniu.


  Dezynsekcja rozpocznie się od okolic Amfiteatru, poza tym obszarami poddanymi tej akcji będą: Wyspa Bolko (bez Ogrodu Zoologicznego), park na osiedlu Armii Krajowej, park Nadodrzański, ścieżki nad Odrą, skarpy i zieleń przy kanale Młynówka, basen letni Błękitna Fala, kąpieliska Bolko i Malina, wyrobiska Silesia i Piast, okolice Skansenu, MDK-u, Stawku Barlickiego oraz cmentarz komunalny w Opolu-Półwsi (stara część nekropolii).

  - Tak naprawdę odpryski należy wykonywać wiosną, gdy komary czy kleszcze się pojawiają. Już na początku maja sanepid ostrzegał, by w tym roku jeszcze staranniej kontrolować ciało po każdym powrocie z lasu czy łąki. Niestety, bezpiecznie nie możemy się czuć nawet we własnym ogrodzie - mówi nam przedstawiciel firmy zwalczającej insekty.

  - Jeśli nie wykonujemy oprysku warto zwrócić uwagę na kilka dobrych praktyk. Komary uwielbiają wodę, która stoi. Dlatego należy pojemniki na deszczówkę zabezpieczyć moskitierą, by insekty nie mogły się tam gromadzić. Najlepiej taką wodę wymieniać 2 razy w tygodniu, używając starej do np. podlewania. Warto usunąć wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. puszki, butelki, słoiki, zabawki, a także pozbyć się starych zalegających opon, ponieważ woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10 000 komarów - słyszymy.

  Warto wziąć się również za porządek w rynnach, basenie, a jeśli mamy oczko wodne - poleca się je zarybić, lub zamontować urządzenie utrzymujące stałą cyrkulację wody.

  Warto dodać, że ptak jerzyk to prawdziwy "pogromca komarów". Opole w ekologiczny sposób również walczy z uciążliwymi owadami. Dlatego w Opolu zostały zamontowane budki lęgowe dla tych pożytecznych ptaków. Jest to gatunek średniej wielkości ptaka znajdujący się pod ścisłą ochroną prawną. W ciągu doby jeden osobnik zjada nawet 25 tys. komarów, jeśli nie karmi młodych. Para jerzyków, by zapewnić jedzenie potomstwu, wyłapuje do 100 tys. owadów każdego dnia.

  Odkomarzanie terenu miasta Opola realizowane będzie przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe "Motta" za pomocą środków Cyper Fog 200EC oraz Cipex 10E.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".