• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 859
  • Dodano: 2021-08-18 / 17:55
  • Komentarzy: 0

  Urząd Marszałkowski dofinansowuje wydarzenie kulturalne

  Urząd Marszałkowski dofinansowuje wydarzenie kulturalne

  (Fot. UMWO)

  Festiwal Opolskie Lamy i Opolski Bank Talentów to inicjatywy, których organizatorzy podpisali właśnie z marszałkiem województwa umowy na ich dofinansowanie. To dotacje rozdysponowane przez władze województwa w ramach konkursu na inicjatywy kulturalne.


  Rafał Mościcki, prezes stowarzyszenia Opolskie Lamy, mówi, że dzięki dotacjom urzędu marszałkowskiego organizuje w tym roku zarówno 19 Festiwal Opolskie Lamy, jak i inicjatywę "Kino w drodze". W ramach "Kina w drodze" projekcje filmowe będą miały miejsce w niemal większych miejscowościach opolskiego. - Chcemy dotrzeć do jak największej liczby widzów. Zauważamy też, że kinomani chętnie wybierają projekcie plenerowe, natomiast gorzej jest z frekwencją w kinach - opowiada Rafał Mościcki.

  19 edycja Festiwalu Opolskie Lamy potrwa od 1 do 9 października, a odbywać się będzie pod hasłem Panorama Kina Polskiego. Tegoroczny festiwal wzbogacą nowe konkursy - na film i dokument długometrażowy. - Festiwal organizujemy po raz dziewiętnasty. Poszerzenie o długometrażowe filmy fabularne i dokumentalne, to takie nasze podkreślenie, że się rozwijamy. W tym ocen filmów konkursowych będą dokonywać m.in. Zbigniew Libera, Katarzyna Kalwat oraz muzyk Luuka Luk - opowiada Rafał Mościcki. Zdradza też, że tegoroczną honorową Lamę, statuetkę festiwalu, otrzyma pochodzący ze Strzelec Opolskich Arkadiusz Jakubik.

  Główne wydarzenia festiwalu będą odbywać się w licznych miejscach Opola, a w wydarzenia Panoramy Kina Polskiego zaangażowane będą instytucje kultury w województwie opolskim. Program tego festiwalu filmowego skierowany jest zarówno do osób młodych, jak również do osób starszych, do znawców jak i amatorów kina. Wszystkie aktualne informacje o festiwalu dostępne są na stronie http://festiwal.opolskielamy.pl/ .

  Po wakacjach rozpocznie się też inicjatywa Fundacji Master Art i Jakuba Dubika, muzyka duetu Cello Brothers. Opolski Bank Talentów 2021 to program stypendialny, skierowany do najzdolniejszych młodych artystów z województwa opolskiego. Jego misją jest odnalezienie najbardziej uzdolnionych artystycznie młodych muzyków oraz zapewnienie im pomocy w budowaniu kariery. Każdy z 40 wyłonionych stypendystów otrzyma możliwość indywidualnych lekcji mistrzowskich oraz spotkań z wybitnymi autorytetami z dziedzin pokrewnych - pomocnych w budowaniu kariery. - Jest dla mnie dużym wyróżnieniem, że do naszej drugiej edycji konkursu dołączają artyści znani w Polsce i na świecie. Nasi stypendyści będą uczestniczyć m.in. w lekcjach mistrzowskich. Wszystko zwieńczy konkurs z udziałem 110 osób - zapowiada Jakub Dubik. W projekcie swój udział zapowiedzieli m.in. Krzesimir Dębski, Leszek Modżer, Adam Sztaba, Grupa Mozarta czy Marek Sierocki.

  Do projektu mogą zgłaszać się młodzi muzycy grający na akordeonie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli i trąbce. A zgłaszać się można do 1 września, poprzez stronę banku talentów www.banktalentow.com/aplikuj .

  Jak podkreśla wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca dotacje z budżetu województwa na te inicjatywy zostały przyznane w ramach konkursu ofert dla organizacji pozarządowych. - To był drugi w tym roku taki konkurs na inicjatywy kulturalne. Przyznane zostały w sumie 23 dotacje na łączną kwotę 450 tysięcy złotych. Opolski Bank Talentów i festiwal Opolskie Lamy otrzymały największe kwoty - odpowiednio 90 000 złotych i 45 000 złotych - mówi Zbigniew Kubalańca. Dodaje, że w pierwszym półroczu tego roku, w pierwszym konkursie na inicjatywy kulturalne, kwotą 300 tysięcy złotych dofinansowano w sumie 29 projektów - Były to działania w sferze muzyki, teatru, filmu oraz wsparcie tradycji regionalnych - wspomina.

  Trzeba podkreślić, że wydarzenia kulturalne w województwie wspierane są również przez zarząd województwa m.in. małymi grantami do 10 tysięcy złotych, nagrodami i stypendiami dla twórców. Ogólna kwota przeznaczona na kulturę przekroczyła w tym roku 1 milion 200 tysięcy złotych.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".