• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 4355
  • Dodano: 2021-08-12 / 16:40
  • Komentarzy: 2

  Dziś niebo zatańczy. Sprawdź, jak obejrzeć deszcz meteorów

  Spadające gwiazdy spełniające życzenia to sentymentalne wspomnienie z dzieciństwa. Nie udowodniono ich magicznej mocy, ale z pewnością jest to zjawisko warte zobaczenia. Najbliższy taki spektakl rozegra się dzisiejszej nocy. Podpowiadamy, skąd najlepiej je obserwować i kiedy osiągną maksimum aktywności.

  Czym są Perseidy?

  Jest to po prostu rój meteorów. Ziemia przedziera się przez pył, który pozostawiła po sobie przelatująca w pobliżu kometa. Niewielkie elementy wpadające do atmosfery przypominają krótkie błyski. Zjawisko obserwowane z naszej planety może sprawiać wrażenie "spadających gwiazd", jednak w rzeczywistości są to meteoroidy, czyli okruchy skalne.

  Kiedy możemy je zaobserwować?

  Spektakl trwa od 17 lipca, jednak jego kumulacja występuje w nocy z 12 na 13 sierpnia. Wtedy do atmosfery wpada nawet kilkadziesiąt meteoroidów jednocześnie, dzięki czemu zjawisko jest wyjątkowo widoczne i spektakularne. Dzisiejszego wieczoru największą aktywność "spadających gwiazd" prognozuje się pomiędzy godziną 21 a północą, jednak ze względu na położenie naszego kraju, w Polsce najlepszy efekt zobaczymy w drugiej połowie nocy.

  Jak przygotować się do obserwacji?

  Obserwowanie Perseidów nie wymaga użycia sprzętu ani specjalnego przygotowania. Wystarczy poszukać w swojej okolicy miejsca, które leży jak najdalej od sztucznego, miejskiego oświetlenia. Im ciemniejsze jest niebo, tym lepsza będzie widoczność. Doskonała będzie łąka, puste pole wśród wiejskich terenów lub inny, niezabudowany teren. Na czas podziwiania zjawiska warto zrezygnować z używania smartfona, którego światło zaburza adaptację wzroku do ciemności.

  Z pomocą przyjdzie internet

  Osoby, które nie mają możliwości obserwowania zjawiska bezpośrednio na łonie natury lub plany pokrzyżuje im zachmurzone niebo, mogą obejrzeć transmisję online podniebnego spektaklu pod tym adresem. W Polsce widoczność będzie dobra dla większości regionów, choć nieco więcej chmur pojawi się w okolicach Szczecina, Poznania i Wrocławia.

  News4Media, fot.:Pixabay
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-08-12 17:47:10 [83.27.141.*] id:1618330  
  devilopole: Napisał postów [662], status [rozpisany/na] Reputacja
  Dagmara skoro chcesz pisać o niebie to napisz coś o chemicznych smugach , niech ludzie mają świadomość.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-08-13 13:34:57 [217.173.195.*] id:1618404  
  wojtasoks: Napisał postów [10076], status [VIP] Reputacja
  A kto rozpyla te smugi? Rząd światowy? I na co one są? Chciałbym poznać trochę szczegułów.