• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1088
  • Dodano: 2021-08-11 / 14:26
  • Komentarzy: 3

  PiS wyrzuca Gowina z rządu. Rozpad koalicji, możliwe wcześniejsze wybory

  (Fot. Archiwum)

  Premier wnioskuje do prezydenta o odwołanie ze stanowiska wicepremiera Jarosława Gowina. Ten ogłasza rozpad Zjednoczonej Prawicy. W grę wchodzą przyśpieszone wybory parlamentarne.

  Napięcie rosło od kilku tygodni. Jarosław Gowin, wicepremier i lider Porozumienia - partii tworzącej Zjednoczoną Prawicę - otwarcie krytykował propozycje podatkowe zawarte w "Polskim Ładzie". Oliwy do ognia dolał, mówiąc, że nie poprze w zaproponowanej przez PiS formie tzw. "Lex TVN". To projekt ustawy, który de facto zmusza amerykańskiego właściciela stacji telewizyjnej do zaprzestania nadawania w Polsce lub do sprzedaży udziałów.

  Nagła decyzja

  Rzecznik rządu Piotr Müller we wtorek wieczorem poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. "Istotą koalicji jest jedność. Za każdym razem, gdy pojawiały się wątpliwości, byliśmy otwarci na dyskusje i kompromis. W tak kluczowej dla Polski sprawie jak realizacja programu Polski Ład, ustalonego z koalicjantami, zaaprobowanego przez nich, nie możemy zrezygnować ze zobowiązań wobec tych, których on dotyczy - Polaków." - dodała rzecznik PiS Anita Czerwińska.

  Wniosek Mateusza Morawieckiego dotyczy tylko Gowina, a nie pozostałych członków rządu z Porozumienia. To oznaczało, że PiS chce, aby koalicja trwała, ale bez lidera formacji. "Wszyscy mamy świadomość, że moja dzisiejsza dymisja, wynikająca z wierności programowi Zjednoczonej Prawicy, jest de facto zerwaniem koalicji rządowej i końcem Zjednoczonej Prawicy." - oświadczył Gowin, który o decyzjach premiera dowiedział się z mediów. Dodał: "Odchodzimy z rządu z podniesionym czołem".

  Będą wybory?

  Porozumienie ma 11 posłów i to daje Zjednoczonej Prawicy większość w Sejmie. Nie jest powiedziane, że wszyscy z parlamentarzystów pójdą z1a swoim liderem. Nieoficjalnie wiadomo, że PiS chce przejąć niektórych z nich. To się jednak może nie udać, bo już w środę z samego rana wiceministrowie z Porozumienia zaczęli ogłaszać, że podają się do dymisji. Dotyczy to Marcina Ociepy, Andrzeja Gut-Mostowego czy Iwony Machałek.
  W takiej sytuacji coraz głośniej mówi się o przyśpieszonych wyborach. Jeżeli PiS nie zapewni sobie większości sejmowej, to być może zdecyduje się na walkę przy urnach o głosy Polaków, aby w parlamentarnych bataliach zapewnić sobie odpowiednią liczbę "szabel".

  News4Media
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-08-12 09:07:30 [217.173.195.*] id:1618236  
  wojtasoks: Napisał postów [9180], status [VIP] Reputacja
  Najpierw przygarnęli odpady typu Bielan i Kukiz to teraz mogą pozbyć się gościa, który czasem ma inne zdanie. Albo jesteś 100% PiS albo jesteś śmiertelnym wrogiem. Ta władza nie widzi odcieni szarości.

  Nick:
  Treść:
  2021-08-11 16:09:06 [83.22.1.*] id:1618160  
  tiku: Napisała postów [37312], status [VIP] Reputacja
  Jasne, już się szykujcie hahah

  Nick:
  Treść:
  2021-08-11 15:32:57 [31.60.95.*] id:1618156  
  annmarie: Napisał postów [853], status [stały bywalec] Reputacja
  I znowu nie starczy do 1-go.

  Nick:
  Treść: