• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 693
  • Dodano: 2021-08-10 / 14:56
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

  Co należy wiedzieć o kwiatach balkonowych

  Brak przydomowego ogródka lub podmiejskiej działki czy też zamieszkanie w samym sercu "betonowych" osiedli, nie musi wcale skazywać nas na życie z dala od natury i kwiatów. Wręcz przeciwnie, przy odrobinie chęci oraz wysiłku możemy uczynić z nawet niewielkiego balkonu efektowny ogród, który sprawi, że nasze otoczenie stanie się bardziej przyjazne. Co więc należy zrobić aby nasz balkon latem i wiosną ożywał feerią barw i zapachów? Kluczem do sukcesu jest wybór kwiatów i ich odpowiednia pielęgnacja.

  W tym miejscu zapoznaj się z rodzajami nasion ikwiatów ogrodowych i balkonowych.


  Dobór roślin na balkon

  Różnorodność roślin, ich gatunków i odmian jest ogromna, a do tego rośnie z każdym rokiem. Nie ma jednej ogólnej rady, którą z nich wybrać, a każdy balkon powinien być potraktowany indywidualnie. Przy wyborze powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę takie istotne cechy jak:

  • położenie balkonu (południowe, północne, zachodnie czy wschodnie),
  • ilość światła słonecznego,
  • wymiary,
  • wielkość i usytuowanie donic i pojemników,

  Na miejscach mocno nasłonecznionych lepiej sprawdzą się pelargonie, petunie, bidens, przy średnim nasłonecznieniu dobrze poradzą sobie aksamitki i bratki, natomiast na zacienione stanowiska świetnie nadają się niecierpki. Pamiętajmy aby wziąć pod uwagę wielkość balkonu i proporcjonalnie do tego dobierać rozmiar roślin i doniczek. Pogodzenie wyżej wymienionych czynników pozwoli nam stworzyć pięknie ukwiecony balkon.

  Dobór pojemników

  Niezwykle istotną kwestią jest również wybór odpowiednich doniczek, pojemników czy skrzynek. Ich liczbę, wymiary oraz kształt musimy dopasować do wielkości balkonu. Nie zaleca się aby ustawienie było zbyt gęste.

  Ważny jest również materiał z którego są wykonane. Bardzo przyjazne dla roślin są drewniane skrzynki. Drewno przepuszcza powietrze do korzeni, utrzymuje wilgoć, izoluje też przed nagrzewaniem i przemarznięciem. Z zewnątrz powinny zostać pokryte środkiem impregnacyjnym, a od wewnątrz wyłożone folią perforowaną. Bardzo ładnie prezentują się naczynia gliniane. One również dobrze przepuszczają powietrze, utrzymują wilgoć i izolują, ale niestety są dosyć ciężkie i łatwo się tłuką. Na tarasach czy loggiach sprawdzą się również pojemniki betonowe, ale ze względu na swój ciężar nie są polecane na lekkie konstrukcje balkonowe. Najtańsze i dosyć praktyczne są doniczki z tworzyw sztucznych. Są lekkie, nie tłuką się, ale mają też swoje wady. Nie przepuszczają powietrza, nie zabezpieczają przed nagrzewaniem, a zimą przed chłodem.

  Bez względu na wielkość, kształt czy tworzywo z którego są wykonane, powinny być wyposażone w otwory odprowadzające wodę i ustawione na podstawkach zbierających jej nadmiar. Jeśli zdecydujemy się na podwieszanie ich do balustrad lub zawieszanie na ścianach, to pamiętajmy o dobrym i stabilnym zamocowaniu.

  Sadzenie kwiatów balkonowych

  Przed posadzeniem roślin, doniczki wypełniamy ziemią. Najlepiej wybierać mieszanki, które dedykowane są do konkretnych gatunków, dobrane pod kątem ich wymagań. Zanim wsypiemy ziemię, na dnie powinna znaleźć się kilkucentymetrowa warstwa drenująca. Można używać żwiru, drobnych kamyczków czy keramzytu.

  Sadzonki, które kupujemy najczęściej w doniczkach, najłatwiej wyjąć po uprzednim podlaniu. Następnie każdą doniczkę obracamy do góry dnem i przytrzymujemy roślinę podczas wysuwania korzeni. W pojemnikach i skrzynkach umieszczamy najpierw największe sadzonki. Delikatnie odgarniamy ziemię, a następnie umieszczamy w niej sadzonkę, tak aby aby szyjka znalazła się 1 cm poniżej krawędzi pojemnika. Potem umieszczamy pozostałe rośliny, dosypujemy ziemię i lekko ją ugniatamy, szczególnie wzdłuż ścianek i w rogach. Sadzonki obficie podlewamy, nie mocząc ich liści, a następnie ustawiamy je na docelowych miejscach.

  Pielęgnacja roślin balkonowych

  Teraz pozostaje nam już tylko odpowiednia i systematyczna pielęgnacja naszych roślinek. Od momentu ich posadzenia należy dbać o regularne podlewanie oraz usuwanie przekwitłych kwiatostanów, zżółkniętych liści i zeschniętych gałązek. Pamiętajmy również, aby donice z sadzonkami przenosić na balkon dopiero kiedy minie zagrożenie ostatnimi przymrozkami.

  Pielęgnacja będzie łatwiejsza jeśli wybierzemy wygodne i szerokie skrzynki i zadbamy o dobry dostęp do roślin, szczególnie tych zawieszonych.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".