• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 3105
    • Dodano: 2021-08-05 / 12:21
    • Komentarzy: 12

    Druga podwyżka dla posłów w ciągu tygodnia. Właśnie wyszła na jaw

    Druga podwyżka dla posłów w ciągu tygodnia. Właśnie wyszła na jaw
    Okazuje się, że politycy dostali następne pieniądze. Tym razem to większe środki dla klubów parlamentarnych. Uwzględniając wszystkie podwyżki, w przyszłym roku utrzymanie każdego parlamentarzysty ma kosztować 1,2 mln złotych.

    Tę serię podwyżek rozpoczął prezydent Andrzej Duda, podpisując rozporządzenie zwiększające uposażenie polityków. Na jego mocy marszałkowie sejmu i senatu od początku sierpnia zaczęli zarabiać 20,5 tys. zł zamiast dotychczasowych 11,8 tys. zł. Taką samą wypłatę będzie pobierał teraz premier, a wicepremierzy dostali podwyżkę wynoszącą niemal 8 tys. zł - ich płaca wynosi obecnie 18,3 tys. zł. Zyskali też posłowie i senatorowie, których uposażenie wzrosło z 8 tys. zł do 12,8 tys. zł. Zaznaczyć także trzeba, że parlamentarzyści pobierają jeszcze 2,5 tys. zł diety.

    Ruch posłów

    Zobacz takze Chwila nieuwagi czy zasłabnięcie? Auto zakończyło jazdę na ogrodzeniu

    W ostatni poniedziałek z kolei to posłowie PiS uznali, że prezydentowi należy się podwyżka. Złożyli w sejmie projekt ustawy, na mocy której głowa państwa ma zarabiać o 40 procent więcej niż obecnie. Jeżeli to prawo wejdzie w życie, wzrosną pensje także najważniejszych samorządowców. Wójtowie, burmistrzowie, starostowie i prezydenci miast mają zarabiać o 60 procent więcej. Co do tej propozycji nie ma jednak w parlamencie zgody. Koalicja Obywatelska już zapowiedziała, że takiego projektu ustawy nie poprze i chce utrzymania zarobków na obecnym poziomie.

    Więcej w sejmie

    Przypomnieć także należy, że od początku lipca, jak zdecydowali marszałkowie sejmu i senatu, parlamentarzyści mogą wydać więcej na prowadzenie biur poselskich. Limit wydatków pokrywanych przez państwo wzrósł do 17,2 tys. zł, czyli o 2 tys. zł więcej niż jeszcze wynosił on w czerwcu. Teraz okazuje się, że to nie jedyne tego rodzaju podwyżki. Na jaw wyszło, że to zarządzenie marszałków wprowadziło także większe pieniądze dla klubów parlamentarnych.

    Zobacz takze Zełenski odesłał Order Orła Białego. Odpowiedź na decyzję prezydenta Nawrockiego

    Do tej pory każdy z klubów otrzymywał co miesiąc około 1 tys. zł na każdego członka. Teraz jest to dokładnie 1370 zł. Klub PiS otrzymał w ubiegłym roku (jeszcze według poprzedniej stawki) 4,3 mln zł, a klub KO 2,6 mln. "Na co będą mogły pójść te środki? Jak wynika z zarządzenia, na inną działalność niż podróże, zatrudnienie prawników czy doradztwo naukowe, bo akurat tym celom służą już inne fundusze otrzymywane przez kluby parlamentarne." - opisuje "Rzeczpospolita".

    I to nie wszystko, ponieważ już wiadomo, że w przyszłym roku ma wzrosnąć cały budżet sejmu i to o aż o 61 mln zł - do 577 mln zł. Większe wydatki są spowodowane np. potrzebą zatrudnienia ponad 100 nowych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, których ma być 268. Pieniądze pójdą na ich uzbrojenie (400 tys. zł) i umundurowanie (1,8 mln zł). 500 tys. zł ma kosztować nowy budynek do kontroli biochemicznej przesyłek adresowanych do sejmu i senatu. Fundusz wynagrodzeń ma wzrosnąć o 3 proc. Zgodnie z tymi zapisami w 2022 roku utrzymanie jednego parlamentarzysty ma kosztować 1,2 mln złotych.

    News4Media, fot.: gov.pl
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-08-10 13:55:53 [89.67.3.*] id:1618004  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Wszystkim, którym się to nie podoba zadam proste pytanie: A za ile mają nas reprezentować? Za minimalną, a może średnią? Należy im się i tyle w temacie. Mają dostawać tyle, żeby nie kusiło na boku. Zapytajcie Tuska ile od UE dostaje, żeby mu było dobrze i nie działał na szkodę. A już tam nie zasiada!

    Nick:
    Treść:
    2021-08-06 18:50:42 [217.173.202.*] id:1617794  
    Patriota777: Napisała postów [95], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
    Tytuł artykułu to czysta manipulacja. Pani Dagmara, jak zwykle popisała się kunsztem dziennikarskim z najwyższej półki. Co to znaczy wyszło na jaw? To nie żadne uzgodnienia w restauracji Sowa i Przyjaciele tylko regulacja wprowadzana oficjalnie, którą nawiasem mówiąc podpisuje również Marszałek Senatu Pan Koperta. Podwyżkę otrzymują wszyscy posłowie, senatorowie, wszystkie kluby. A do zamieszczonych komentarzy to nie ma sensu się w ogóle odnosić, polemika z takimi prostakami to jak nurkowanie w kloace.

    Nick:
    Treść:
    2021-08-06 02:53:53 [178.43.246.*] id:1617735  
    kgb14: Napisał postów [5384], status [VIP] Reputacja
    Gdzie są Ci wszyscy zwolennicy partii rządzącej ? Nie mają nic do powiedzenia ?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2021-08-06 06:21:32 [31.60.44.*] id:1617736  
    M1974P: Napisał postów [14334], status [VIP] Reputacja
    Szczególnie gaz czy jak to się tam wabi ;)
    2021-08-06 07:50:12 [5.173.74.*] id:1617740  
    KubaXY: Napisał postów [3401], status [Szycha] Reputacja
    Albo donpedrylo
    2021-08-06 00:13:04 [5.173.113.*] id:1617727  
    tippmann: Napisał postów [8012], status [VIP] Reputacja
    polskie barany idźcie na wybory,to się świniom z wiejskiej polepszy:)))

    Nick:
    Treść:
    2021-08-05 12:39:04 [5.173.74.*] id:1617668  
    KubaXY: Napisał postów [3401], status [Szycha] Reputacja
    Szara strefo wracaj ze zdwojona moca !!!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2021-08-05 12:48:16 [89.67.3.*] id:1617670  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Jestem za!
    2021-08-05 21:21:34 [31.0.79.*] id:1617712  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Wszystkim na pewno będzie żyło się lepiej....
    2021-08-05 15:35:54 [62.216.206.*] id:1617687  
    Jerry: Napisał postów [5178], status [VIP] Reputacja
    Renciści i emeryci ile dostaną podwyżki dziady????

    Nick:
    Treść:
    2021-08-05 12:50:42 [31.60.112.*] id:1617671  
    M1974P: Napisał postów [14334], status [VIP] Reputacja
    ***** *** tyle w temacie.

    Nick:
    Treść:
    2021-08-05 12:45:05 [5.173.113.*] id:1617669  
    ppanda: Napisał postów [82], status [rozkręca się] Reputacja
    je ba ne ku r w.y z PiSu
    [-3]

    Nick:
    Treść: