• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1260
  • Dodano: 2021-08-02 / 16:43
  • Komentarzy: 0

  Półmetek wakacji za nami - pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie

  (Fot. Opolska Policja)

  Połowa wakacji już za nami. Dla większości z nas to czas wypoczynku, natomiast dla policjantów to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariuszy można spotkać na naszych głównych akwenach, drogach dojazdowych i miejscach wypoczynku. Wszędzie tam, gdzie dbają o bezpieczeństwo urlopowiczów. Pamiętajmy również, że cały czas możemy również zgłaszać policjantom kontrole autokarów, którymi wyjeżdżamy na wakacje. W tym wyjątkowym czasie, troska o własne bezpieczeństwo powinna nam towarzyszyć na co dzień.

  Zarówno policjanci jak i służby sanitarne cały czas przypominają o konieczności przestrzegania zasad związanych z epidemią COVID-19. Chodzi tu zarówno o dystans społeczny jak i obowiązek zasłaniania ust i nosa w wyznaczonych miejscach oraz tam, gdzie dystans społeczny nie może być zachowany. Stosowanie się do przepisów bezpieczeństwa jest wyrazem troski i odpowiedzialności o zdrowie własne i swoich bliskich.

  Wakacje to tradycyjnie czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego województwa. Dlatego w całym województwie uruchomione zostały punkty kontroli autokarów. Kontrolę taką może zgłosić każdy - rodzic czy opiekun wycieczki - najlepiej kilka dni wcześniej.

  Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, sprawdzają prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych.

  Od początku wakacji funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili ponad 34 500 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby ponad 530 kierowców zdecydowało się na jazdę po alkoholu. W tym czasie doszło do 67 wypadków drogowych, w których zginęło 11 osób, a 67 zostało rannych.

  Wciąż główną przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Również wysokie temperatury i długi czas spędzany za kierownicą mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy, by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.

  Nad osobami wypoczywającymi nad wodą czuwają policyjni wodniacy. Niejednokrotnie ratują ludzkie życie i udzielają pomocy osobom, które często przeceniają swoje możliwości w pływaniu. Na terenie garnizonu opolskiego zlokalizowane są 2 sezonowe ogniwa wodne. Nad Jeziorem Turawskim (doraźnie rzeka Odra) służbę pełni 5 funkcjonariuszy, natomiast nad Jeziorem Nyskim i Otmuchowskim bezpieczeństwa pilnuje 6 policjantów.

  Od początku wakacji na Opolszczyźnie doszło do 7 przypadków utonięć. Apelujemy zatem o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas kąpieli. Woda jest żywiołem i o tragedię nie trudno.

  Od początku wakacji, niemalże każdego dnia policjanci rozmawiają w trakcie różnego rodzaju spotkań z dziećmi i młodzieżą. To między innymi wizytacje i kontrole obozów i biwaków harcerskich, czy też kolonii oraz półkolonii. W ich trakcie policyjni profilaktycy przypominają przed wszystkim o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".