• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2963
  • Dodano: 2021-07-24 / 12:43
  • Komentarzy: 2

  Za co można dostać mandat na plaży?

  Wysokie temperatury zdominowały ostatnie tygodnie. Nadbałtyckie miejscowości przyciągają turystów, a plaże są przez nich oblegane wzdłuż i wszerz. Choć popularne jest odgradzanie się od "sąsiadów" parawanami, plaża nadal jest miejscem publicznym, w którym panują ustalone zasady. Ich bagatelizowanie może skończyć się mandatem.


  Przy plażach na ogół ustawione są tablice informacyjne, które określają zasady korzystania z kąpielisk. W innych miejscach obowiązują ogólne przepisy. Za niestosowanie się do przyjętych zasad można dostać mandat. Przed wakacjami warto sprawdzić, czego nie wolno robić wypoczywając nad morzem. Asp. Aleksandra Hofmann z policji w Krynicy Morskiej potwierdza, że nad morzem można spodziewać się rutynowych patroli policjantów.

  Seks na plaży
  W ostatnim czasie media w całej Polsce obiegła informacja o pewnej parze, która na plaży w Mielcu beztrosko oddała się miłosnym uniesieniom. Ekscesy zostały przerwane przez innych turystów, którzy poczuli się zgorszeni publicznym uprawianiem przez nich seksu. Za taki występek grozi kara nawet do 5 tys. zł., dlatego czułość lepiej okazywać sobie w sypialni. Za opalanie się nago również można nabawić się kary, gdyż obowiązuje za to mandat do 500 zł. Wyjątkiem są plaże dla nudystów.

  Zaśmiecanie
  Jest to praktyka spotykana we wszystkich rejonach Polski. Zaśmiecamy lasy, ulice, łąki, przystanki i oczywiście plaże. Warto wiedzieć, że za butelki, opakowania i inne śmieci pozostawione w miejscu publicznym przewidziany jest mandat do 500 zł. Warto zatem zaopatrzyć się w worek i wyrzucić odpady do kosza na śmieci.

  Palenie papierosów
  Wejścia na większość plaż opatrzone są symbolem zakazującym palenia papierosów na terenie kąpieliska. Jeżeli nie podporządkujemy się przepisom, musimy liczyć się z możliwością nałożenia kary pieniężnej w wysokości nawet 500 zł. To samo dotyczy picia alkoholu, choć w tym wypadku miejscowe przepisy dają często większą swobodę, dlatego na niektórych plażach można spożywać trunki.

  Wjeżdżanie samochodem na plażę
  Na tę wygodę mogą pozwolić sobie jedynie służby publiczne. Wjeżdżanie na plażę pojazdami mechanicznymi, w tym quadami, jest całkowicie zabronione. Za taki występek również przewidziana jest kara do 500 zł. Warto więc wybierać miejsca, które mają przed wejściem parking lub postawić na wycieczkę pieszą. W miejscowościach turystycznych funkcjonują również tzw. Melexy, które za symboliczną opłatą przewożą pasażerów pomiędzy częścią mieszkalną a kąpieliskiem.

  Grill i ognisko
  Na plaży może dopaść nas głód, ale w takim wypadku warto mieć ze sobą np. kanapki lub sałatkę. Jeśli przyjdzie nam do głowy wzniecać nad morzem ogień, lub zakłócamy przestrzeń publiczną zmuszając innych plażowiczów do wdychania dymu z grilla, musimy mieć odłożone w portfelu 500 zł, bo taki mandat mają prawo nałożyć na nas funkcjonariusze.

  Namiot tylko na biwaku
  W Polskim prawie zabrania się biwakowania na plażach, chyba że stosowny urząd morski wyrazi na to oficjalną zgodę. Tego typu rozrywka możliwa jest w miejscach ku temu stworzonych, np. kempingach i polach biwakowych. Niedostosowanie się do przepisów w tym zakresie może grozić wysoką karą pieniężną.

  Pies na plaży
  W sezonie letnik niektóre kąpieliska zabraniają wprowadzania psów. Jest to sytuacja, którą należy odróżnić od niesprzątania odchodów po swoim pupilu. Za każde z tych przewinień można otrzymać karę pieniężną w wysokości po 500 zł.

  Szanujmy się nawzajem
  Na ogół wybierając się na plażę, chcemy odpocząć od miejskiego zgiełku. Nie pomoże w tym głośne słuchanie muzyki, okrzyki, wyzwiska czy przeklinanie. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na zakłócanie porządku, również może spodziewać się mandatu w wysokości 500 zł.

  News4Media/ fot. iStock
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-07-24 14:43:52 [88.199.172.*] id:1616819  
  24mikol: Napisał postów [1010], status [stały bywalec] Reputacja
  Jak właściciel tatuaży i skarpetek w klapkach pojedzie na plażę to koniecznie musi wyciągnąć puszkę piwa i z dziunią przepalić paczkę fajek. Pety wepchnie w piach bo przecież zapłacił za pobyt! W życiu nie widziałem by ktoś dostawał mandat za palenie tam papierosów. Szkoda, bo 90% rodaków nie zrozumie na logikę.

  Nick:
  Treść:
  2021-07-24 13:53:37 [89.64.39.*] id:1616818  
  Demotywator: Napisał postów [34299], status [VIP] Reputacja
  za bzykanie na plaży można dostać kapciem w tyłek;)

  Nick:
  Treść: