• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1430
  • Dodano: 2021-07-22 / 10:00
  • Komentarzy: 1

  Miasto wyda 15 milionów złotych na poprawę jakości powietrza

  (Fot. USK Opole)

  Miasto wygrało dofinansowanie projektów w obszarze ochrony powietrza dla budynków użyteczności publicznej. Węglowe kotłownie w Zoo Opole i Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zostaną zamieniona na proekologiczne. Podpisy pod umową na wspólną realizację projektu złożyli w ratuszu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i dyrektor szpitala Dariusz Madera.


  W listopadzie 2020 roku zarząd województwa opolskiego ogłosił konkurs na dofinansowanie projektów w obszarze ochrony powietrza dla budynków użyteczności publicznej. W odpowiedzi gmina Opole zgłosiła projekt związany z wymianą źródeł ciepła w opolskim zoo oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Podpisanie umowy na wspólną realizację projektu między prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim i dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego odbyło się w ratuszu w środę 21 lipca.

  - Od kilku lat prowadzimy intensywne starania, aby powietrze w Opolu było czystsze, stąd program różnych dotacji. Ten wspólny projekt z Uniwersytetem i Szpitalem Klinicznym jest tego świetnym przykładem. W zoo kotłownia węglowa zamieni się na gazową i stanie się proekologiczna. Z kolei Uniwersytecki Szpital Kliniczny zmodernizuje swoją kotłownię i ona również będzie proekologiczma - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

  - Staramy się wyeliminować kopciuchy w mieście. Tak jak czynią to indywidualnie mieszkańcy tak i my chcemy to robić w budynkach komunalnych - dodała zastępca prezydenta Małgorzata Stelnicka.

  Wspólny projekt został oceniony najwyżej w województwie i zdobył dofinansowanie ze środków unijnych. Łączna wartość inwestycji to 14,9 mln zł, a unijne wsparcie to 8.8 mln zł. Oba przedsięwzięcia mają zostać zrealizowane do końca 2023 roku. Przedsięwzięcie obejmuje również niezbędne prace termomodernizacyjne 5 budynków.

  Niemal 6,2 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu na zainstalowanie nowoczesnych, niskoemisyjnych źródeł ogrzewania, w ramach projektu złożonego przez Urząd Miasta Opola.

  - Zlikwidujemy kotłownię węglową, a podłączymy szpital do sieci gazowej. Zaplanowaliśmy układ kogeneracyjny, złożony z dwóch silników gazowych, co pozwoli nie tylko na uzyskanie ciepła, ale także chłodu i energii elektrycznej dla naszych potrzeb" - wyjaśniał Dariusz Madera podczas konferencji prasowej. Zabezpieczenie ciągłości produkcji ciepła na wypadek awarii czy zwiększonego zapotrzebowania będą dwa kotły gazowo-olejowe. Dzięki temu zrezygnujemy z paliw stałych, co pozwoli na ograniczenie emisji zanieczyszczeń w dzielnicy, która jest gęsto zaludniona. Ten projekt ma duże znaczenie dla ochrony powietrza i środowiska naturalnego, ale także zdrowia ludzkiego - dodaje dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dariusz Madera.

  W ZOO przewiduje się likwidację centralnej kotłowni węglowej i zastąpienie jej lokalnymi kotłowniami gazowymi zlokalizowanymi na całym terenie ogrodu. Zostanie wybudowany nowy odcinek lokalnej sieci gazowej wraz z przyłączami do budynków, a także lokalne sieci cieplne. W budynkach ZOO zmodernizowane zostanie również oświetlenie na energooszczędne. W ramach projektu przewidziano również wymianę źródła ciepła poprzez dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej.

  Urząd Miasta Opola poinformował ponadto, że dodatkowo, za kwotę 3,3 mln zł, 10 budynków komunalnych z 68 lokalami zostanie przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. W częściach wspólnych budynków wymienione będzie także oświetlenie na energooszczędne. W pięciu budynkach docieplone zostaną stropodachy i poddasza, a w jednym prace obejmą termomodernizację ścian zewnętrznych. Przyłącza dotyczą następujących ulic:

  Grunwaldzka 24,
  Karpacka 5,
  Krawiecka 1,
  Luboszycka 16-16a,
  Oleska 1,
  Oleska 82,
  Oleska 82a,
  Ozimska 28,
  Ozimska 61a,
  Sienkiewicza 2.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-07-22 10:20:40 [217.173.202.*] id:1616677  
  pinoczet: Napisał postów [252], status [maniak] Reputacja
  Idą jak po sznurku, realizując polecenia Niemiec. Oczywiście pod przykrywką ekologii, zmarnują 15 mln.

  Nick:
  Treść: