• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 729
  • Dodano: 2021-07-21 / 19:00
  • Komentarzy: 1

  Jak wybiera się prezesa PZPN? Najpierw decydują regiony

  Jak wybiera się prezesa PZPN? Najpierw decydują regiony
  Za niecały miesiąc Polski Związek Piłki Nożnej będzie miał nowe władze. Zbigniew Boniek nie startuje w wyborach.

  "Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że zgodnie z określonym w statucie terminem, zgłoszone zostały następujące kandydatury w wyborach na stanowisko prezesa PZPN, które odbędą się 18 sierpnia br.: Marek Koźmiński, Cezary Kulesza. PZPN informuje, że obie kandydatury spełniają wymagane warunki formalne." - ogłosiła właśnie krajowa federacja piłkarska, która przygotowuje się do zmiany prezesa. Zbigniewowi Bońkowi wygasa kadencja i zgodnie z przepisami nie może ubiegać się o kolejną.

  Trzeci odpadł

  Oprócz wspomnianych Koźmińskiego i Kuleszy, o fotel prezesa miał się ubiegać także były właściciel Polonii Warszawa Józef Wojciechowski. Nie udało mu się jednak zebrać na czas wymaganej liczby podpisów poparcia. W piłkarskich kuluarach padają informacje, że miał 13 na 15 wymaganych rekomendacji. Są konieczne, aby w ogóle stanąć w wyborach.

  Prezesa PZPN wskazuje się według skomplikowanej procedury. Chętny do objęcia stanowiska musi najpierw przedstawić 15 rekomendacji wystawianych przez 16 związków wojewódzkich, 18 klubów Ekstraklasy i 18 z I ligi. Każde z nich może poprzeć jedną osobę, dwie lub nie udzielić żadnej rekomendacji. Kulesza poinformował, że złożył w PZPN aż 40 rekomendacji. Koźmiński nie ujawnia takich informacji, ale nieoficjalnie jest mowa o liczbie 25.

  Ostateczna rozgrywka odbędzie się 18 sierpnia podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego PZPN. Delegaci mają oddać 118 głosów, a do zwycięstwa któremuś z kandydatów potrzeba 60. Według komentatorów bliżej wygranej jest w tym momencie Kulesza. Może liczyć na 36 głosów ze strony działaczy związkowych i około 40 głosów od klubów.

  Kim są kandydaci

  Marek Koźmiński, 50 lat. Były piłkarz grający we Włoszech, Grecji, a karierę zakończył w Górniku Zabrze. W reprezentacji Polski rozegrał 45 meczów. W latach 2012 - 2016 był wiceprezesem PZPN ds. zagranicznych, od 2016 jest wiceprezesem PZPN ds. szkoleniowych.

  Cezary Kulesza, 59 lat. Grał w Jagiellonii Białystok, Gwardii Białystok, Olimpii Zambrów czy Supraślance Supraśl. W 2010 roku został prezesem Jagiellonii, od 2012 roku jest członkiem zarządu PZPN, a od 2016 roku wiceprezesem PZPN ds. piłkarstwa profesjonalnego.

  News4Media, fot.: By Roger Gor - IMG_2906.JPG, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39504527
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-07-21 23:58:04 [5.173.41.*] id:1616645  
  tippmann: Napisał postów [6439], status [VIP] Reputacja
  jaki pzpn:)))to jest ppk,czyli Polska Piłka Kopana,dno i wodorosty,ye bał ich pies

  Nick:
  Treść: