• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1267
  • Dodano: 2021-07-21 / 15:27
  • Komentarzy: 0

  By nie robić przerw używał karty kolegi. WITD zatrzymało rumuńskiego kierowcę

  (Fot. WITD Opole)

  Przez trzy dni jeździł na karcie kolegi rumuński kierowca, którego zatrzymali do kontroli inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu.


  Do zatrzymania doszło w czwartek 15 lipca w miejscowości Sucha. Kierowca, wykonując międzynarodowy transport drogowy - aby móc wbrew przepisom jeździć dłużej i odpoczywać krócej - oprócz swojej karty do tachografu, wspomagał się również kartą swojego kolegi.

  Kierowca przez okres trzech dni od zatrzymania wszystkie dane rejestrował na karcie nienależącej do niego, co doprowadziło rażącego przekroczenia norm w zakresie czasu jazdy, obowiązkowych przerw i odpoczynków - stwarzając tym samym zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

  Po analizie pobranych z tachografu danych okazało się, że kierowca dwukrotnie jechał bez przerwy przez ponad 6,5 godziny (podczas gdy wolno mu prowadzić tylko 4 godziny i 30 minut bez przerwy), skrócił odpoczynek dzienny i zamiast minimum 9 godzin nieprzerwanego odpoczynku kierowca w ciągu doby odpoczywał jedynie 5 godzin 42 minuty, a dodatkowo rażąco przekroczył dzienny okres prowadzenia pojazdu tj. z dopuszczalnych 10 godzin do ponad 16 godzin.

  Kierowca został ukarany mandatami karnymi i łącznej wysokości 3 800 zł a wobec przedsiębiorcy grozi kara pieniężna w wysokości 7 900 zł.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".