• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1864
  • Dodano: 2021-07-15 / 19:54
  • Komentarzy: 0

  Rusza przebudowa drogi wojewódzkiej w Brynicy

  Rusza przebudowa drogi wojewódzkiej w Brynicy
   <i>(Fot. UMWO)</i>

  (Fot. UMWO)

  Podpisano umowę z wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 461 w Brynicy. To kolejny odcinek tej drogi, który zyska nową jakość. Inwestycja w całości zostanie sfinansowana z budżetu województwa.


  Prace, które się niebawem rozpoczną, potrwają około 11 miesięcy, a koszt inwestycji to 3,6 mln zł. Przebudowany będzie niemal kilometrowy odcinek drogi w centrum miejscowości.

  - Wymienimy konstrukcję drogi na odcinku około 0,9 km, będzie nowy chodnik i przebudowane skrzyżowanie z drogą powiatową i gminną, czyli przy ulicach 1 Maja i ks. Klimasa. Tutaj oczywiście zostanie zamontowane oświetlenie przejścia dla pieszych, co znacząco poprawi bezpieczeństwo mieszkańców - mówi członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. Marszałek podkreśla, że cała inwestycja będzie sfinansowana z budżetu województwa.

  - Podziękowania należą się władzom gminy Łubniany, które kwotą 200 tysięcy złotych dofinansowały opracowanie projektu budowalnego - dodaje. Wicewójt gminy Mariusz Piestrak mówi, że to niezwykle ważna inwestycja dla gminy: - To jedna z naszych głównych dróg tranzytowych, a jednocześnie odcinek w samym centrum miejscowości, blisko szkoły, kościoła czy restauracji, a wiec także ważny dla samych mieszkańców.

  Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Bartłomiej Horaczuk dodaje że w ramach prac zostanie wybudowany nowy, porządny parking w rejonie przedszkola, będą także dodatkowe miejsca postojowe obok restauracji. Z rozpoczynających się prac cieszą się więc mieszkańcy. Radny gminy, a jednocześnie mieszkaniec Brynicy Jerzy Pilarczyk mówi, że to newralgiczny odcinek tej drogi, o remont którego mieszkańcy apelowali od kilku lat. Wykonawcą inwestycji będzie spółka Remost z Olesna. Jej prezes Henryk Mrozek informuje, że budowa potrwa około 11 miesięcy. - Powinna zakończyć się do połowy przyszłego roku - mówi.

  Wicemarszałek Szymon Ogłaza informuje zaś, że - również dzięki współpracy z gminą - gotowa jest już dokumentacja na przebudowę DW 461 w okolicy Dąbrówki Łubniańskiej. - Jeśli tylko znajdziemy możliwości sfinansowania tej inwestycji, będzie można ją zaczynać. Ale to dużo bardziej kosztowna przebudowa, bo są tam do remontu także mosty - dodaje.

  Warto przypomnieć, że to kolejny odcinek drogi 461, jaki zostanie odnowiony. W ubiegłym roku za około 800 tysięcy zł wyremontowano prawie 2 kilometry tego traktu od końca terenu zabudowanego w Łubnianach w kierunku na Brynicę. W 2019 roku zaś rozbudowano drogę wojewódzką 461 w Kup na długości 1,3 km oraz wykonano 1,3 km chodnika. Koszt tej inwestycji wyniósł prawie 7 mln zł. Z funduszy unijnych wybudowano także ścieżkę pieszo-rowerową w Brynicy w kierunku Opola, która znacząco poprawiła bezpieczeństwo mieszkańców.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".