• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 7125
  • Dodano: 2021-07-11 / 08:39
  • Komentarzy: 2

  9 aplikacji wyłudzających dane. Sprawdź, czy masz je w swoim telefonie

  (Fot. News4Media)

  Jeśli masz swoim telefonie system Android, koniecznie sprawdź, czy w twoim telefonie są te aplikacje. Google Play usunął je ze swoich zasobów, ale w smartfonie musisz zrobić to samodzielnie. Inaczej narazisz się na przechwytywanie danych logowania do Facebooka, które mogą wykorzystać oszuści.

  Złośliwe oprogramowanie

  Jedna z firm specjalizujących się w antywirusowym oprogramowaniu wydała raport bezpieczeństwa, który ujawnia listę dziewięciu szkodliwych aplikacji. Wśród nich pojawiły się m.in. programy: z horoskopem, dla miłośników fitnessu i aplikacja, której zadaniem była optymalizacja pamięci w urządzeniach. Niebezpieczne oprogramowanie pobrano 6 milionów razy.

  Wszystko za sprawą trojana

  Aplikacje opisane w raporcie powodują ryzyko wykradania danych niezbędnych do logowania na portalu Facebook. Mogą one posłużyć oszustom m.in. do wyłudzania pieniędzy tzw. "sposobem na BLIK". Jest to popularna w ostatnim czasie wiadomość, która przychodzi rzekomo od naszych znajomych. Choć wcale o tym nie wiedzą, z ich konta wysyłana jest prośba o podanie kodu do płatności BLIK, z wyjaśnienie, że np. znaleźli się w nagłej potrzebie. Użytkownicy portalu chcąc pomóc przyjaciołom, tak naprawdę przesyłają pieniądze złodziejom. Za uzyskanie dostępu do loginu i hasła poprzez kwestionowane aplikacje, odpowiada wirus, tzw. trojan, opisywany jako Android.PWS.Facebook.13.

  Z telefonu tylko ręcznie

  Sklep Google Play usunął ze swoich zasobów podejrzane aplikacje. Problem w tym, że nie znikną one automatycznie z naszych telefonów. Powstała lista, która może pomóc w sprawdzeniu, czy złośliwe oprogramowanie mamy w pamięci swojego smartfonu. Oto ona:

  - Processing Photo,
  - App Lock Keep,
  - Rubbish Cleaner,
  - Hororscope Daily,
  - Horoscope Pi,
  - App Lock Manager,
  - Lockit Master,
  - Inwell Fitness,
  - PiP Photo.

  Wraz z usunięciem powyższych aplikacji, warto zadbać również o zaktualizowanie swoich danych logowania do konta w serwisie Facebook, aby uchronić do niego dostęp na wypadek, gdyby informacje zostały pobrane przez hackerów.

  News4Media
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-07-11 14:33:06 [89.67.142.*] id:1615842  
  wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
  Dworczyk lubi to.

  Nick:
  Treść:
  2021-07-11 13:18:08 [178.252.17.*] id:1615830  
  PauloOp23: Napisał postów [3723], status [VIP] Reputacja
  Dla czego na liście nie ma aplikacji "Stop Covid" oraz "Kwarantanna Domowa"? One również szpiegują

  Nick:
  Treść: