• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 676
  • Dodano: 2021-07-09 / 09:27
  • Komentarzy: 1

  PiS i opozycja wybrali zgodnie. Prof. Marcin Wiącek powołany na nowego RPO

  PiS i opozycja wybrali zgodnie. Prof. Marcin Wiącek powołany na nowego RPO

  (Fot. rpo.gov.pl)

  Choć przysłowie głosi, że "do trzech razy sztuka", wczoraj Sejm po raz szósty głosował w sprawie powołania Rzecznika Praw Obywatelskich. Tym razem zmieniły się jednak okoliczności, bo PiS, który dotychczas popierał jedynie zgłaszanych przez siebie kandydatów, zdecydował się w końcu ustąpić. W efekcie Marcin Wiącek, który w poprzednim głosowaniu przegrał z Lidią Staroń, został powołany na następcę Adama Bodnara.

  PiS i historyczna "sztama" z opozycją

  To niezwykły moment, bo posłowie zagłosowali na Marcina Wiącka ponad podziałami. Pięć nieudanych prób powołania rzecznika obywateli spowodowało, że politycy musieli obrać jeden kierunek. Być może wpłynęła na to również presja czasu, ponieważ 15 lipca swoje biuro będzie musiał opuścić Adam Bodnar, którego kadencja skończyła się we wrześniu ub.r. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że pełnienie przez niego funkcji, po jej zakończeniu, jest niezgodne z prawem.

  "Jestem dumny, że to porozumienie ukształtowało się wokół mojej osoby, jest to dla mnie ogromy zaszczyt i czuję się z tego powodu niezwykle zobowiązany." - pochwalał porozumienie wszystkich klubów wokół jego osoby Marcin Wiącek, który tuż po głosowaniu spotkał się z dziennikarzami.

  Głosowali zgodnie

  Podczas czwartkowych obrad Sejmu, posłowie oddali łącznie 423 głosy. 380 parlamentarzystów opowiedziało się za kandydaturą prawnika, przeciw było 2 posłów Konfederacji i posłanka PiS, a 43 osoby wstrzymały się od głosu. Marcin Wiącek tym razem był jedynym kandydatem. Został zgłoszony przez klub Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści, klub Lewicy, klub Prawo i Sprawiedliwość, oraz koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy. Głosowanie Sejmu nie przesądza jeszcze o objęciu stanowiska przez Wiącka. Teraz sprawa trafi do Senatu, który będzie musiał zaakceptować wybór parlamentarzystów.

  Kim jest Marcin Wiącek?

  Kandydat na RPO od 12 lat jest wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 14 lat z kolei, jest zatrudniony również w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Niegdyś był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Od 4 lat zajmuje stanowisko kierownicze w Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW.

  News4Media
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-07-09 19:40:03 [217.173.202.*] id:1615748  
  Patriota777: Napisała postów [94], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
  W szeregach POmunistów musi panować teraz wielkie zamieszanie! Do ich targowickich główek nie może dotrzeć jak to możliwe, że Prawo i Sprawiedliwość pokierowało się ponownie dobrem Polski, chęcią zakończenia bałaganu i obstrukcji wyższej izby parlamentu z Panem Kopertą na czele. A może ze względu na tą decyzję PiS, ciecia osoba w państwie tym razem również zarządzi veto? Bo żeby głosować zgodnie?! Niepojęte! Trzeba się skonsultować z her Tuskiem, tylko jak to zrobić jeśli po trzech dniach zakłamywania przeszłości się zmęczył i pojechał do Makreli po dalsze instrukcje :D

  Nick:
  Treść: