• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1082
  • Dodano: 2021-07-06 / 19:04
  • Komentarzy: 0

  Gdzie sprawdzić zasady i przepisy w obcym kraju przed wyjazdem za granicę?

  (Fot. iStock)

  "Co kraj, to obyczaj" głosi polskie przysłowie. Szczególnie warto o tym pamiętać, kiedy wybieramy się na wakacyjne wojaże po obcych państwach. Zanim spakujemy walizki i wsiądziemy do samolotu, dobrze jest zagłębić się w podstawowe przepisy i zasady, które panują w miejscu, gdzie będziemy wypoczywać. Gdzie szukać pewnych informacji i co powinniśmy wiedzieć?

  Informacje w pigułce

  Najpewniejszą stroną internetową, która oferuje pełną aktualizację najważniejszych informacji związanych z pobytem poza granicami Polski, jest oficjalny Serwis Rzeczypospolitej Polskiej. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja widnieje zakładka "Informacje dla podróżujących", która jest kopalnią wiedzy na temat obowiązujących przepisów.

  Co możemy sprawdzić?

  Po otwarciu witryny pojawi się spis krajów, uporządkowany w kolejności alfabetycznej. Po kliknięciu na interesujące nas państwo przeczytamy najważniejsze informacje dotyczące:

  - aktualnych zasad związanych z sytuacją pandemiczną,
  - sytuacji politycznej i ewentualnego zagrożenia związanego np. z manifestacjami,
  - dokumentów wymaganych podczas wjazdu na terytorium danego kraju,
  - ubezpieczenia komunikacyjnego wymaganego podczas podróżowania własnym autem,
  - funkcjonowania służby zdrowia (jakość świadczonej opieki medycznej; koszty z nią związane itp.),
  - informacji dla kierowców (wymagania dot. używania świateł; szczególne zagrożenia; kontrole służb),
  - restrykcje celne,
  - najważniejsze przepisy prawne (np. dot. przewozu narkotyków; dóbr narodowych; nieuznawania odmienności [w tym homoseksualizmu] itp.),
  - panujących obyczajów (np. zasady panujące w krajach muzułmańskich; spożywanie alkoholu w miejscach publicznych itp.),
  - inne, przydatne informacje (np. o zakazie robienia zdjęć służbom mundurowym; standardowym napięciu elektrycznym; godzinach otwarcia instytucji itp.).

  Pozostań w kontakcie

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do zarejestrowania się w systemie "Odyseusz", którego zadaniem jest ułatwienie kontaktu pomiędzy podróżującymi, a właściwymi placówkami dyplomatyczno - konsularnymi, jeśli będzie potrzebna pomoc tych instytucji. Dodatkowo system wysyła ostrzeżenia i ważne komunikaty dotyczące podróży oraz kraju, w którym będziemy przebywać.

  Z systemu można skorzystać na dwa sposoby:

  - zgłaszając podróż pod adresem https://odyseusz.msz.gov.pl/Home/RegisterTravel (informacje przechowywane będą jedynie przez 14 dni od zakończenia podróży),
  - zakładając konto na stronie https://odyseusz.msz.gov.pl/Home/Registration.

  News4Media
  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".