• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1220
  • Dodano: 2021-06-30 / 15:46
  • Komentarzy: 0

  Burze, podtopienia i tornada. Środa w całej Polsce niespokojna

  Burze, podtopienia i tornada. Środa w całej Polsce niespokojna

  (Fot. iStock)

  Pogoda pozwoliła nam przez chwilę odetchnąć, ale w środę prognozowane są kolejne jej anomalia. Na terenie niemalże całej Polski możemy spodziewać się burz z gradem. Lokalnie wystąpią podtopienia. Możliwe jest też tworzenie się trąb powietrznych. Sprawdź, jakich kierunków lepiej dziś unikać.

  Najspokojniej na południowym - zachodzie

  Mieszkańcy Legnicy, Wrocławia i Opola mają najmniejsze powody do zmartwień. Tych rejonów ostrzeżenia burzowe Instytutu Gospodarki Wodnej i Meteorologii nie obejmują. Będzie to jednak jeden z najchłodniejszych regionów w kraju, bo termometry wskażą tam jedynie ok. 20 st. C. We Wrocławiu nie będzie burz, ale mogą pojawić się obfite opady deszczu, które doprowadzą do podtopień. Gwałtownego wzrostu wód mogą spodziewać się również mieszkańcy okolic Zielonej Góry i Leszna.

  Najcieplej na północnym - wschodzie

  Wybierając kierunki nadmorskie możemy spodziewać się przyjemnych temperatur. Ciepły front atmosferyczny rozciągnie się od Koszalina, przez Trójmiasto, Olsztyn, Suwałki i Białystok. Tu temperatura wyniesie od 23 do 25 st. C. Niestety w tych samych miastach również przewiduje się wystąpienie burz z gradem, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność podczas wakacyjnych wycieczek. Podobnie będzie w centralnej części Polski, jednak tam wystąpią nieco niższe temperatury. W Warszawie i okolicach termometry pokażą dziś 20 st. C. W Bydgoszczy i Toruniu maksymalnie 22 st. C.; w Łodzi 21 st. C.

  Opady na południowym - wschodzie

  Ostrzeżenia hydrologiczne powinny wzbudzić również czujność mieszkańców południowego - wschodu. Lublin, Chełm, Zamość, Rzeszów, Tarnów i Przemyśl - to miejscowości, które narażone są dziś na gwałtowne opady deszczu i podtopienia. Temperatura powietrza wyniesie tam ok. 20 st. C. Jedynie w Rzeszowie będzie nieco wyższa, ok. 23 st. C. Miejscami mogą wystąpić silne burze z gradem.

  Możliwe pojawienie się trąb powietrznych

  Oprócz Rzeszowa i Tarnowa, IMGW prognozuje wystąpienie burz drugiego stopnia, czyli z porywami wiatru sięgającymi nawet 115 km/h i gradem, w Przemyślu, Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi. Nawałnic mogą spodziewać się też mieszkańcy Konina, Poznania i Leszna. W tych miejscowościach nie należy oczekiwać dziś temperatury wyższej niż 21 st. C. Synoptycy ostrzegają jednak, że w rejonach, gdzie wystąpią silniejsze burze, mogą tworzyć się również tornada.

  News4Media, fot.: iStock, IMGW
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".