• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 3524
    • Dodano: 2021-06-25 / 09:28
    • Komentarzy: 0

    Blisko 50 interwencji w związku z opadami i burzą od wczorajszego wieczora

    (Fot. OSP Baborów)

    (Fot. Stowarzyszenie Przyjaciół Dębskiej Kuźni)

    W nocy z 24/25 czerwca 2021 roku nad województwem opolskim przeszedł kolejny front burzowy. Strażacy interweniowali blisko 50 razy.


    W czwartek po południu zostało wydane ostrzeżenie o burzach trzeciego, najwyższego stopnia, które objęło 6 powiatów: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki. Na szczęście, tym razem skutki wystąpienia burz nie były dotkliwe dla mieszkańców.

    Do końca dnia w czwartek, odnotowano 151 interwencji straży związanych z usuwaniem skutków burzy i ulewy, która przechodziła przez Opolszczyznę. Noc z czwartku na piątek była spokojna w powiecie opolskim, dużo interwencji natomiast skierowano do powiatu głubczyckiego.

    - Od godziny 21:30 w czwartek 24 czerwca do 7:00 w piątek 25 czerwca odnotowano łącznie 48 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków nawalnego deszczu towarzyszącemu burzy. Zdarzenia dotyczyły zalanych posesji, dróg, garaży, piwnic i budynków. Łącznie w działaniach uczestniczyło 60 zastępów PSP i OSP w sile 294 strażaków - informuje mł. asp. Łukasz Nowak oficer prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu.

    Najwięcej - 32 interwencje odnotowano w powiecie głubczyckim, tam woda zalewała budynki mieszkalne i gospodarcze, piwnice oraz drogi. Strażacy usuwali też konary drzew. 10 interwencji dotyczyło okolic Strzelec Opolskich. Jedną interwencję zanotowano w powiecie opolski i oleskim, a 4 w Kędzierzynie-Koźlu.

    Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia na wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla zlewni w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i mazowieckim oraz ostrzeżenia hydrologiczne 1, stopnia na gwałtowne wzrosty stanów wody dla zlewni w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, łódzkim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

    - W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym lokalnie możliwe są wahania bądź punktowe wzrosty poziomu wody. Na mniejszych ciekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, przy ulewnych opadach, mogą nastąpić gwałtowne wzrosty poziomów wody do strefy stanów wysokich i podtopienia. Punktowo możliwe przekroczenia stanu ostrzegawczego, a także krótkotrwale alarmowego - alarmuje IMGW.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".