• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 761
  • Dodano: 2021-06-25 / 09:41
  • Komentarzy: 1

  Rada ekspertów z Opolszczyzny wspomoże Wody Polskie w użeglownieniu Odry

  Rada ekspertów z Opolszczyzny wspomoże Wody Polskie w użeglownieniu Odry
   <i>(Fot. UW Opole)</i>

  (Fot. UW Opole)

  Główny cel: użeglownienie i ożywienie odrzańskiego szlaku wodnego. W tym celu wojewoda opolski Sławomir Kłosowski powołał Radę ds. Dorzecza Odry. Jej członkami zostali eksperci z dziedziny komunikacji rzecznej i morskiej oraz m.in. przedstawiciele energetyki.


  Nowopowstała Rada ma nie tylko doradzać wojewodzie opolskiemu ale i wspomóc Ministerstwo Infrastruktury w działania na rzecz Odry. - Celem tejże Rady, w której skład wchodzą wybitni znawcy z zakresu nie tylko żeglugi śródlądowej ale i biznesu nadodrzańskiego i energetyki czy nauk przyrodniczych - jest wszechstronne podejście do tematu Odry. M.in. z zakresu ochrony środowiska, wykorzystywania jej jako "nośnik" energii - wyjaśnia wojewoda Kłosowski.

  Łącznie Radę wspierać będzie 14 ekspertów. Wojewoda opolski, jako jej przewodniczący, zapowiada, iż już w najbliższym czasie - w ramach posiedzenia, planowane jest spotkanie z armatorami. - Wczoraj rozmawiałem z jednym z nich z pow. krapkowickiego, który jest żywo zainteresowany działaniami Rady. To pokazuje jak wszechstronnie należy podejść do tematyki następnych spotkań - dodaje wojewoda.

  W spotkaniu, w formule online, udział wziął Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Minister podkreślił, iż cieszy go pomysł powołania Rady Wojewody Opolskiego i wyraża nadzieje, iż jej prace wpiszą się w proces użeglownienia Odry. Prezes PGW WP Przemysław Daca zaznaczył, że na tzw. pierwszym odcinku ODW prace zostały już wykonane. - Tu na terenie Opolszczyzny tych inwestycji jest najwięcej i one cały czas trwają. To niemal miliard złotych - wyjaśnia prezes Daca. - Są to nie tylko inwestycje z zakresu żeglugi, ale również przeciwpowodziowe oraz inwestycje wielofunkcyjne. Na Kanale Gliwickim niewątpliwie jeszcze trzeba w dwóch sekcjach odmulić Kanał i będziemy to robic. Niemniej Kanał jest już gotowy. Za chwilę będziemy widzieli na stopniu wodnym w Krapkowicach kolejną dużą inwestycję - modernizację tego stopnia i to już na początku lipca br. - dodaje.

  Prezes Wód Polskich podkreślił również, że aktualnie trwają prace nad Programem Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej, nad którym piecze sprawuje Ministerstwo Infrastruktury.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-06-25 13:06:11 [217.173.195.*] id:1614754  
  wojtasoks: Napisał postów [6320], status [VIP] Reputacja
  Zacznijmy może od nieblokowania prywatnych inicjatyw próbujących ożywić żeglugę na Odrze. Nie wszystko musi być Państwowe!

  Nick:
  Treść: