• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 2973
  • Dodano: 2021-06-24 / 20:39
  • Komentarzy: 4

  Jak zachować się podczas burzy: w domu, samochodzie i na otwartej przestrzeni?

  Jak zachować się podczas burzy: w domu, samochodzie i na otwartej przestrzeni?

  (Fot. iStock)

  Wiosna to pora roku, której znakiem charakterystycznym jest odradzająca się natura. Jest to również czas, w którym szczególnie często mogą pojawiać się mniej przyjemne rzeczy - wyładowania atmosferyczne. Czy wiesz, jak zachować się w czasie burzy, aby zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa? Oto kilka podstawowych zasad.

  Podróż samochodem

  Jeśli znajdziesz się w środku burzy, podróżując samochodem, koniecznie w nim zostań. Pojazd jest najbezpieczniejszym schronieniem, ale należy pamiętać, aby nie dotykać metalowych elementów wyposażenia. Energia z pioruna uderzającego w karoserię nie przenika do środka samochodu, ale przechodzi po jego powierzchni, aż do ziemi, dlatego osoby znajdujące się w środku są chronione przez konstrukcję pojazdu. Takie działanie zostało udowodnione w 1836 r. przez Michaela Faradaya, który zbudował metalową klatkę, za pomocą której demonstrował prawa elektrostatyki. Warto pamiętać, aby samochód był ustawiony z daleka od drzew i słupów, które mogłyby przygnieść go w wyniku silnego wiatru.

  Przebywanie w domu

  Jeżeli widzimy, że nadciąga burza, powinniśmy zejść do najniższej, możliwej kondygnacji i usiąść pod ścianą nośną. Zanim jednak to zrobimy, z balkonów i tarasów warto usunąć wszystkie przedmioty, które mógłby porwać wiatr i spowodować dodatkowe zagrożenie. Należy zamknąć też okna i nie zbliżać się do nich w trakcie trwania burzy, gdyż mogą przez nie wlecieć niezabezpieczone obiekty. Nasze bezpieczeństwo wzrośnie, jeśli wyłączymy wszystkie urządzenia elektryczne, używając do tego celu bezpieczników.
  Bezwzględnie powinno się zrezygnować w czasie wyładowań atmosferycznych z użytkowania telefonów komórkowych, które same w sobie nie ściągają piorunów, ale mogą spowodować dodatkowe oparzenia skóry, gdyby doszło do porażenia prądem.
  Warto natomiast zaopatrzyć się w latarkę i niezależny odbiornik radiowy, aby słyszeć ewentualne komunikaty. Nie powinno się korzystać z bieżącej wody, która jest doskonałym przewodnikiem prądu i stwarza zagrożenie np. podczas uderzenia pioruna w zbiornik, z którego pochodzi.

  Na otwartej przestrzeni

  Jeśli jest to możliwe, należy schować się w najbliższym budynku. Jeśli jednak znajdujemy się w niezabudowanej przestrzeni, przede wszystkim należy oddalić się od słupów wysokiego napięcia i drzew. Jako kryjówkę możemy natomiast użyć budowli, takich jak: mosty, wiadukty i podobne konstrukcje, pamiętając o tym, aby nie dotykać ich metalowych elementów. Piorun uderza zazwyczaj w najwyższe punkty, dlatego najbezpieczniejsza jest pozycja leżąca. Jeśli to możliwe, można też skorzystać z rowów i wgłębień znajdujących się w ziemi. Bezwzględnie należy zrezygnować z kąpieli w jeziorach, morzach i innych zbiornikach wodnych, ponieważ przewodzą prąd. W czasie wyładowań warto unikać używania telefonu komórkowego również na otwartych przestrzeniach.
  Znajdując się w lesie, na widok pogarszającej się pogody, powinniśmy jak najszybciej go opuścić. Jeśli jednak ucieczka jest niemożliwa, należy unikać schronienia pod drzewami, slupami energetycznymi, masztami. Powinniśmy szukać najniższych drzew i przyjąć pozycję "zawinięcia się w kłębek", inaczej nazywaną embrionalną (zgięte kończyny, przyciągnięte do klatki piersiowej).

  News4Media
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-06-24 22:18:14 [89.67.3.*] id:1614705  
  DonPedro69: Napisał postów [7748], status [VIP] Reputacja
  Moja kotka nie umie czytać, nie rozumie co się do niej mówi (najczęściej), ale jak idzie burza, to spieprza do ciężkiego łóżka "tylnym wejściem". I skąd ona to wie? Mądrzejsza niż niejeden kształcony człek ;-)

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2021-06-25 08:45:23 [217.173.195.*] id:1614729  
  wojtasoks: Napisał postów [7130], status [VIP] Reputacja
  Piszesz o żonie? ;)
  2021-06-25 20:37:12 [89.67.3.*] id:1614778  
  DonPedro69: Napisał postów [7748], status [VIP] Reputacja
  Hahaha, chciałbym ;-)
  2021-06-25 08:31:56 [80.51.102.*] id:1614721  
  KK 35947: Napisał postów [2368], status [Szycha] Reputacja
  W samochodzie należy się zesrać jak ta babka z foty tytułowej :)

  Nick:
  Treść: