• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1933
  • Dodano: 2021-06-18 / 16:33
  • Komentarzy: 1

  Nadchodzą potężne upały. Czy wiesz, jak rozpoznać udar i pomóc?

  Nadchodzą potężne upały. Czy wiesz, jak rozpoznać udar i pomóc?

  (Fot. iStock)

  Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dziś w Polsce pojawią się pierwsze letnie upały. Silne działanie słońca i wysokich temperatur może prowadzić do udaru. Warto przypomnieć sobie, jak go rozpoznać i reagować w sytuacji zagrożenia.

  Warto wiedzieć, że występują dwa rodzaje udaru: cieplny oraz słoneczny. Podobne do nich objawy wykazuje również tzw. "wyczerpanie cieplne". Poniżej opisujemy symptomy każdego z nich oraz kroki, które należy podjąć, jeśli będziemy podejrzewać ich wystąpienie u siebie lub drugiej osoby.

  Wyczerpanie cieplne

  Ta przypadłość może dotyczyć szczególnie osób, które w czasie upałów nie dbają o uzupełnienie płynów w organizmie. W przypadku odwodnienia i utraty soli może pojawić się nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi. Wyczerpanie cieplne to uczucie silnego zmęczenia, któremu mogą towarzyszyć: zwiększone pocenie się; poczucie braku siły; wilgotna, zimna skóra o bladym odcieniu; przyspieszone, słabo wyczuwalne tętno; nudności i wymioty oraz zasłabnięcie.

  Co robić w przypadku wystąpienia powyższych objawów?

  Przede wszystkim należy przenieść się do chłodnego, zacienionego miejsca i w pozycji leżącej zadbać o rozluźnienie ubrania. Jeśli to możliwe, należy na całym ciele wykonać zimne okłady. Niewielkimi łykami należy przyjmować wodę aż do momentu poprawy samopoczucia. Jeżeli pojawią się wymioty, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Objawy powinny ustąpić najpóźniej po 30 minutach. W przeciwnym wypadku można podejrzewać, że doszło udaru cieplnego.

  W przeciwieństwie do udaru cieplnego, reakcja organizmu następuje nie w wyniku wysokiej temperatury, a za sprawą działania promieni słonecznych na skórę głowy. Dolegliwość tę nazywamy inaczej porażeniem słonecznym. Polega na przekrwieniu opon mózgowych oraz mózgu i występuje zwykle u pacjentów, którzy przez dłuższy czas eksponowali na słońcu głowę oraz kark. Objawy, które mogą świadczyć o udarze tego typu, to silne bóle oraz zawroty głowy; poparzona, silnie zaczerwieniona skóra oraz uczucie niepokoju.

  Co robić, jeśli wystąpią powyższe objawy?

  Pacjenta należy natychmiast przenieść w chłodne miejsce i obłożyć jego głowę wilgotnymi, zimnymi okładami. Trzeba również pić duże ilości wody i jeśli jest to możliwe, wziąć chłodną kąpiel. W międzyczasie należy skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poprosić o pomoc.

  Udar cieplny

  O udarze cieplnym mówimy wtedy, kiedy długotrwałe działanie wysokiej temperatury, często połączone z wysoką wilgotnością i ograniczonym dopływem powietrza, niebezpiecznie rozgrzewa ciało. Jego ciepłota staje się tak wysoka, że nie ma możliwości jej samodzielnego obniżenia. Objawy, które mogą świadczyć o tej przypadłości, to: gorączka powyżej 39 st. C.; skóra o czerwonym zabarwieniu, wilgotna lub bardzo sucha; przyspieszone, dobrze wyczuwalne tętno oraz utrata przytomności.

  Jak reagować?

  Największym błędem przy podejrzeniu udaru cieplnego, jest podawanie choremu płynów. Trzeba bezwzględnie zrezygnować z tej czynności. Należy natomiast obniżać temperaturę ciała zimnymi okładami, a jeśli to możliwe, nawet kąpielą lub prysznicem z zimnej wody. Zawsze pierwszą czynnością powinno być przeniesienie pacjenta w możliwie chłodne miejsce i wezwanie pogotowia ratunkowego (nr alarmowy 112).

  Uwaga!
  Zbagatelizowanie powyższych objawów oraz nieudzielenie pomocy przez medyków, może skutkować śpiączką lub nawet śmiercią!

  News4Media
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-06-19 10:32:36 [89.67.140.*] id:1614399  
  Szubrawca: Napisał postów [230], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  Najlepiej będzie jak jeszcze se założycie maseczkę na ryj, dla bezpieczeństwa,hahaha

  Nick:
  Treść: