• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4413
  • Dodano: 2021-06-18 / 12:00
  • Komentarzy: 0

  Zbliża się gorący weekend. Po wczorajszym śmiertelnym wypadku służby apelują o rozwagę

  Zbliża się gorący weekend. Po wczorajszym śmiertelnym wypadku służby apelują o rozwagę

  (Fot. Pav)

  W dniu wczorajszym doszło do dwóch zgonów z powodu utonięcia, w tym jeden dotyczył Opola. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 80 zgonów w wyniku utonięcia.


  Do tragicznego zdarzenia doszło w czwartek 18 czerwca późnym popołudniem na akwenie w dzielnicy Nowa Wieś Królewska w Opolu. Strażacy otrzymali początkowo informację o dziecku, które wpadło do wody na niestrzeżonym kąpielisku urządzonym przy lokalnym stawie przy ul. Narutowicza. Jak się później okazało, po około 30 minutach poszukiwań z wody wydobyto 19-letniego mężczyznę.

  - Na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno - Nurkowego z jednostek w Opolu oraz Kędzierzyna-Kożla. Po odnalezieniu poszkodowanego ewakuowano go z wody, następnie przekazano pod opiekę zespołowi ratownictwa medycznego. Jednocześnie zabezpieczono lądowisko dla śmigłowca LPR. Poszkodowany został przewieziony do szpitala - informuje dyżurny Stanowiska Kierowania PSP w Opolu.

  Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 80 zgonów w wyniku utonięcia. Musimy mieć świadomość, że najczęściej człowiek tonie w ciszy w ciągu kilkudziesięciu sekund.

  - Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;

  - Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy;

  - Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

  - Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

  - Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią, przy czym warto pamiętać, że absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę" , dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

  - Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

  - Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

  - Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.

  Korzystając ze sprzętów motorowodnych pamiętajmy, aby w żadnym wypadku nie wypływać na wodę w stanie nietrzeźwości, ani nawet po spożyciu alkoholu. Za każdym razem zakładajmy kamizelki ratunkowe, które pozwolą utrzymać nas na wodzie w razie wywrócenia się jednostki pływającej.

  Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".