• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1066
  • Dodano: 2021-06-18 / 10:25
  • Komentarzy: 0

  Talenty otrzymały pieniądze na swoją twórczość

  Talenty otrzymały pieniądze na swoją twórczość
   <i>(Fot. UMWO)</i>

  (Fot. UMWO)

  Mają pomysły na wystawy, piosenki, bajki dla dzieci, spektakle czy film. Wśród "Marszałkowskich Talentów" jest Jakub Dubik, który skomponuje i wykona wraz z zespołem hymn województwa opolskiego. Jest też Milena Dutkowska, która chce napisać scenariusz do dwóch filmów.


  Na początku tego roku do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 67 wniosków stypendialnych. Komisja, w której znaleźli się m.in. przedstawiciele różnych sfer działalności i twórczości kulturalnej, oceniała m.in. jakość artystyczną (badawczą) zgłaszanego przedsięwzięcia, jego oryginalność i nowatorstwo, dorobek kandydata w reprezentowanej dziedzinie czy też znaczenie przedsięwzięcia dla kultury regionu i jego promocji. Tutaj nie liczył się wiek ale głównie pomysł i wcześniejsze artystyczne dokonania.
  Stypendia dla artystów

  W efekcie pracy komisji marszałek województwa opolskiego przyznał stypendia w wysokości 7 600 zł każde aż 30 osobom. - Nasi artyści dostarczają nam wielu wrażeń. Jest to m.in. muzyka, teatr, nowe technologie audiowizualne, prace badawcze czy twórczość ludowa. Pokazujemy ludzi zdolnych, z pasją, którzy są inspirujący dla innych. Nasi stypendyści mają konkretne projekty, które sami zaproponowali. A stypendium jest również formą podziękowania za ich pracę, bo ich twórczość jest powodem do naszej dumy i satysfakcji - wyjaśnia marszałek województwa Andrzej Buła.

  Jakub Dubik chce skomponować hymn województwa opolskiego. - Ten pomysł był też dla mnie zaskoczeniem. Utwór utrzymam w konwencji tego co do tej pory robiłem z swoim zespołem Cello Brothers. Będzie to z nutką elektroniki i nowego brzmienia - opowiada Jakub Dubik. Paulina Ptaszyńska zgłosiła wniosek z zakresu sztuk wizualnych. - To będzie cykl prac związanych z instalacjami multimedialnymi czyli sztukami audiowizualnymi. To będzie około pięciu projektów, które będą prezentowane w trakcie wystawy w galerii A4 Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego - opowiada.

  Bajkę chce napisać Kinga Markowska. - Pochodzę z Głogówka, a w mojej okolicy urodził się Jan Cybis. Związana jestem z Wróblinem, miejscem urodzenia artysty, jednocześnie pracuję z Muzeum Regionalnym. Zauważyłam, że Jan Cybis jest dla wielu trudnym malarzem. Poprzez bajkę chcę opowiedzieć o tym, czym jest sztuka. Przybliżyć twórczość Jana Cybisa, który wchodził w głębię człowieka - opowiada Kinga Markowska. Adrian Szafrański otrzymał stypendium w kategorii teatralnej. - Inspiracją było dla mnie wodzenie niedźwiedzia. Między wigilią a uroczystością Trzech Króli mamy wspaniałą tradycję. Jest to wpisane w fundament początków tych społeczności. Zwyczaj oswajał ze śmiercią, wprowadzał cykliczność, jednał z upiorami, pomagał nazwać strachy - mówi. Marta Poprawka interesuje się twórczością ludową. - To jest trudny projekt. Wiąże się z pracą terenową. Nasze województwo jest bogate we wzór opolski. Sama jestem kroszonkarką, więc chcę pokazać tradycję zdobienia poprzez dokumentację twórców ludowych i stworzenie katalogu wzorów - opowiada Marta Poprawka.

  Pomagamy w ciężkim czasie dla artystów

  - To był bardzo trudny wybór. Mam takie poczucie, że wybraliśmy najlepszych z najlepszych. To osoby, które już zaistniały w branży artystycznej. Cieszę się, że odradzają się sztuki wizualne - opowiada Agnieszka Kamińska, członek komisji oceniającej oraz dyrektor departamentu zajmującego się kulturą i sportem w urzędzie marszałkowskim.

  O twórcach mówi również Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek odpowiedzialny m.in. za kulturę: - Te dwa ostatnie lata były dla nich bardzo ciężkim czasem, dlatego też zwiększyliśmy liczbę stypendiów. Te osoby wytrwały w swojej pasji i twórczości. Zauważyliśmy, że pomysłów było bardzo wiele - od kompozycji po ochronę zabytków.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".