• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 3652
  • Dodano: 2021-06-08 / 14:34
  • Komentarzy: 0

  Obwodnicą Niemodlina pojedziemy jeszcze w tym roku

  (Fot. GDDKiA)

  Drogowcy pochwalili się postępem prac przy budowie obwodnicy Niemodlina w ciągu drogi krajowej nr 46. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej na kwotę ok. 240 mln zł. Całkowity koszt realizacji robót wynosi ponad 264 mln zł.


  Prace rozpoczęły się w sierpniu 2019 r., a ich zakończenie planowane jest w IV kwartale tego roku. Obwodnica o długości około 11,5 km ominie Niemodlin po południowej i wschodniej stronie. Jej trasa rozpocznie się przed miejscowością Brzęczkowice i połączy z obecnym przebiegiem DK46 tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. Początkowo, na niemal 5-kilometrowym odcinku, jest to droga z układem pasów 2+1, a przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

  Obwodnica Niemodlina będzie drogą klasy GP (główną ruchu przyspieszonego) z dwoma węzłami drogowymi (Niemodlin i Sosnówka). W ramach zadania powstaje 18 obiektów mostowych, w tym najdłuższy blisko 300-metrowy most nad rzeką Ścinawą Niemodlińską.

  Wykonawca realizuje prace związane z budową konstrukcji drogi - układane są warstwy podbudowy z kruszywa oraz podbudowy mineralno-bitumicznej, zrealizowane są już pierwsze odcinki z warstwą ścieralną. Równolegle prowadzone są roboty polegające na ostatecznym profilowaniu i humusowaniu skarp nasypów i wykopów. Trwają również prace brukarskie przy wypełnianiu pasa rozdziału kostką betonową. Wykonawca kontynuuje też prace wykończeniowe na obiektach inżynierskich.

  Trwają ostatnie prace przy budowie węzła Niemodlin - jednego z istotniejszych elementów powstającej trasy - na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 405 z budowaną obwodnicą. W zakresie węzła Sosnówka aktualnie kontynuowane są prace przy budowie ronda turbinowego w ramach łącznika, który zapewni komunikację pomiędzy drogą krajową nr 46 i przyszłą obwodnicą.

  Dzięki realizacji tej inwestycji wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy zarówno z Niemodlina, jak i z Brzęczkowic oraz Sosnówki. Znacznie poprawi się komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowców poruszających się tą trasą.

  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".