• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1809
  • Dodano: 2021-05-28 / 20:21
  • Komentarzy: 2

  Artystyczne salony w Opolu są obecne już od ponad 60 lat. Zobacz "Salon Wiosenny"

  (Fot. Dżacheć)

  Salon Wiosenny jest wystawą konkursową. Niezależne jury wskaże laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Opola, Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego oraz - dla członków ZPAP - Nagrody Opolskiego Okręgu ZPAP. Dodatkowo kuratorzy i kuratorki GSW przyznają swoje wyróżnienie w formie wystawy w galerii w kolejnym roku, a jedna z artystek lub artystów ma szansę zwyciężyć w plebiscycie Nagrody Publiczności.


  Pierwsze zbiorowe wystawy artystów środowiska opolskiego, na której dokonywano przeglądu bieżącej twórczości, zagościły w naszym mieście już w roku 1955, kiedy tylko utworzono tu oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Bodaj w 1960 roku, czyli pięć lat później, po raz pierwszy wystawę taką nazwano w Opolu "salonem".

  Najpierw urządzano w Opolu Salon Jesienny. Ten pierwszy, z roku 1960, otwarto zresztą wcale nie jesienią, ale 22 grudnia, a największą jego rewelacją były spawane rzeźby 39-letniego wówczas Mariana Nowaka. W 1969 roku po raz pierwszy zorganizowano w jednym roku dwa przeglądy: Salon Wiosenny w maju i Salon Jesienny w listopadzie. W późniejszych latach salony opolskie bywały wiosenne lub jesienne, raczej z przewagą tych ostatnich.

  W roku 2021 nastąpił powrót do Salonu Wiosennego. A że wiosna sprzyja świeżości, zmieniła się znacząco salonowa formuła. Po raz pierwszy w wystawie mogli wziąć udział artyści spoza Związku Polskich Artystów Plastyków. Jednak, o ile dotychczas artystki i artyści po prostu prezentowali przyniesione obiekty na wystawie, o tyle w tym roku zastosowano procedurę wstępnej selekcji prac przeznaczonych do prezentacji. W ten sposób spośród 95 propozycji niezależne jury, nieznające opolskiego środowiska artystycznego, wyłoniło prace 67 artystek i artystów, które znalazły się na salonie. Tak liczna reprezentacja wymusiła zmianę formuły pokazywania opolskiej sztuki - wystawa znajduje się równolegle w dwóch miejscach: w Galerii Sztuki Współczesnej przy placu Teatralnym i w galerii Pierwsze Piętro ZPAP przy ul. Krakowskiej 1. W tej drugiej lokalizacji, tuż przy opolskim Rynku, wbrew nazwie galerii, zajmuje aż dwa piętra.

  Salon Wiosenny jest wystawą konkursową. Niezależne jury wskaże laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Opola, Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego oraz - dla członków ZPAP - Nagrody Opolskiego Okręgu ZPAP. Dodatkowo kuratorzy i kuratorki GSW przyznają swoje wyróżnienie w formie wystawy w galerii w kolejnym roku, a jedna z artystek lub artystów ma szansę zwyciężyć w plebiscycie Nagrody Publiczności. Laureatki i laureatów nagród (oprócz Nagrody Publiczności, na którą głosowanie trwa do końca wystawy) poznamy na wernisażu.

  Harmonogram weekendowy

  sobota, 29 maja 2021 r.:
  - godz. 18:00. Wernisaż wystawy, wręczenie nagród laureatom (Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, pl. Teatralny 12),
  - godz. 20:00. Rozmowy salonowe, (Galeria Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu, ul. Krakowska 1 - wejście od ul. św. Wojciecha).

  niedziela, 30 maja 2021 r.:

  - g. 16.00
  Oprowadzanie po Salonie Wiosennym.
  Oprowadza Joanna Filipczyk. Przyjdź do Galerii, przygotuj się na spacer do galerii Pierwsze Piętro ZPAP (ul. Krakowska 1).

  - g. 18.00
  The winner is... Prezentacja laureatki/laureata Grand Prix - Nagrody ...
  Patronat 24opole
  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-05-29 13:04:26 [178.252.17.*] id:1613308  
  PauloOp23: Napisał postów [3704], status [VIP] Reputacja
  Tez mam taką galerie w domu. Mam 2 telewizory i 5 monitorów. Wyświetlam na nich takie sztuki jak : słoneczniki, marchew, płaczące dzieci, klan, TVpis i wiele innych sztuk arcydzieł współczesnych artystów. Wydaje mi się że owa sztuka w galerii jest marnowaniem pieniędzy i można by to zagospodarować lepiej.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-05-29 20:45:00 [89.67.142.*] id:1613323  
  wojtasoks: Napisał postów [10090], status [VIP] Reputacja
  Niektórzy lubią zmienić otoczenie. Spotkać ludzi o podobnej wrażliwości. Nie wszystko musi być dla wszystkich.