• Wyświetleń: 1158
    • Dodano: 2021-05-27 / 13:17
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Kompletny przewodnik po konserwacji domów z drewna

    Mieszkanie w drewnianym domu to fantastyczne i uprzywilejowane doświadczenie. Jednak posiadanie takiej konstrukcji to nie tylko przyjemność. Domy z drewna wymagają stałej troski, ponieważ wykonane są z naturalnego materiału, podatnego na działanie wielu szkodliwych czynników.

    Mimo, że konserwacja drewnianej konstrukcji w dużej mierze zależy od lokalizacji, ostrożności projektowej, czy czynników środowiskowych, to jedno jest pewne: rutynowa konserwacja jest rzeczą priorytetową, jeśli chcesz czerpać radości z długowieczności swojego domu z drewna. Niestety, ale pielęgnacja takiego budynku jest często zaniedbywana, a skutki niedbalstwa mogą być katastroficzne. Jeśli jednak powodem, dla którego nie przeprowadzasz konserwacji swojego drewnianego domu jest brak wiedzy, to ten przewodnik może okazać się pomocny.

    Całkowity koszt utrzymania drewnianego domu
    Chociaż domy z drewnasą w Polsce niezwykle popularne, a ta popularność nadal rośnie dzięki rozmaitym zaletą takich konstrukcji, to wiele osób wciąż obawia się, że utrzymanie drewnianego budynku będzie zbyt kosztowne. Jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne, dotyczące głównie energii elektrycznej, to oszczędność na ogrzewaniu we właściwie wykonanym domu (izolowany wełną mineralną oraz posiadający szczelne drzwi i okna) może sięgać nawet do 60% w okresie grzewczym. To prawda, że regularna konserwacja może być kosztowna, jednak na rynku dostępne są produkty, które bardzo różnią się od siebie cenowo - tańsza farba, czy impregnat nie oznacza gorszej jakości. Ponadto, drewniane domy są stosunkowo tanie do wybudowania, więc możliwość zaoszczędzenia pojawia się już w początkowych etapach.

    Konsekwentny przegląd domu z drewna
    Systematyczna obserwacja drewnianej elewacji jest kluczowa, ale wcale nie musi być czymś nieprzyjemnym. Domy z drewna prezentują się pięknie o każdej porze roku. Dlatego wiosną, jesienią, latem, czy zimą wybierz się na krótki, spokojny spacer wokół obwodu Twojego domu. W ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym; nie tylko spędzisz czas na świeżym powietrzu, ale również będziesz mógł odhaczyć doroczną inspekcję drewnianej elewacji. Powtarzanie tej czynności jest niezwykle ważne, ponieważ pozwoli w pełni ocenić wymagane prace konserwacyjne.

    Coroczne mycie drewnianej elewacji
    Niezwykle ważne jest, aby raz w roku znaleźć czas na umycie elewacji drewnianego domu. Dlaczego? Ponieważ, ta czynność poprawia kondycję drewna oraz przedłuża jego żywotność. Najlepszym sposobem na mycie drewnianej struktury nie jest użycie środków chemicznych (które przy okazji mogłyby zmyć farbę), ale użycie zwykłej wody z mydłem. Domy z drewna należy traktować z ostrożnością, dlatego proces mycia powinien być wykonywany przy pomocy naturalnych środków oraz gąbki lub szczotki o miękkim włosiu.

    Częste malowanie oraz bejcowanie konstrukcji
    Z racji tego, że zarówno farba jak i bejca mają tendencję do odpryskiwania czy też łuszczenia się, co prowadzi do ekspozycji drewna na szkodliwe czynniki (nadmierne słońce, silny wiatr, ulewny deszcz czy insekty), to proces malowania lub bejcowania drewnianej struktury powinien odbywać się regularnie co 3 lata. Warto, również pamiętać, żeby wybierać właściwy produkt. Najlepszym wyborem dla drewna jest farba lub bejca na bazie naturalnych składników, blokująca plamy po pleśni.

    Cykliczne uszczelnianie drewnianego budynku
    Nie jest tajemnicą, że domy z drewna powinny być uszczelniane, ponieważ pojawianie się pęknięć i szczelin między kłodami jest częstym problemem w konstrukcjach drewnianych. Podstawową funkcją uszczelniacza jest odpieranie wilgoci. Posiadanie uszczelnionego drewna jest bardzo ważne, ponieważ niepożądana wilgoć może prowadzić do rozwoju pleśni czy grzybów. Najlepszymi substancjami uszczelniającymi, które warto rozważyć są pasy z filcu lnianego oraz pakuły z włókien lnu - są to materiały najczęściej używane do niwelowania szczelin lub pęknięć w drewnianym budynku.

    Coroczne zwalczanie szkodników
    Z całą pewnością Twój drewniany dom będzie narażony na atak różnych owadów. Zdecydowanie największym problemem oraz głównym wrogiem drewna są termity. Ponieważ insekty najchętniej obierają za cel zgniłe lub odsłonięte obszary drewnianej struktury, to można temu zaradzić naprawiając takie skazy. Do innych metod pozbywania się szkodników należy stosowanie preparatów owadobójczych, nagrzewanie zainfekowanego drewna do 50-60 stopni lub sadzenie roślin 15 metrów od budynku. Oprócz termitów, domy z drewna są "lubiane" przez mrówki, chrząszcze i pszczoły.

    Systematyczna konserwacja ogólna
    Wiadomym jest, że do czynności związanych z konserwacją drewnianej konstrukcji należy malowanie, uszczelnianie, impregnowanie oraz mycie jej powierzchni. Ale to nie wszystko, ponieważ równie istotne w dbaniu o kondycję drewnianych domów są takie prace, jak: oczyszczanie rynien, czy kontrola i monitorowanie przepływu i odpływu wody. Kluczowa w konserwacji ogólnej jest systematyczność. Aby domy z drewna były utrzymane w nienagannej kondycji, regularne czyszczenie rynien (tak jak malowanie, uszczelnianie czy mycie) jest niezwykle istotne. Przez zatkane rynny, na dachu może nagromadzić się woda, co natomiast prowadzi do jego uszkodzenia i przeciekania. Nieoczyszczone rynny są również doskonałym domem dla różnego rodzaju owadów.

    Wniosek jest jeden. Jeśli chcesz cieszyć się długowiecznością Twojego domku z drewna, czerpiąc przy tym radość z jego niezwykłych zalet, to konserwacja jest na wagę złota. Czynności poprawiających kondycję konstrukcji nie należy zaniedbywać, ponieważ takie działanie może okazać się bardzo negatywne w skutkach. Biorąc pod uwagę powyższe porady nie tylko będziesz spokojny, że właściwie wykonujesz czynności związane z konserwacją domu, ale również będziesz miał pewność, że Twój drewniany dom przetrwa lata.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".