• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1473
  • Dodano: 2021-05-30 / 15:00
  • Komentarzy: 1

  Święto Województwa Opolskiego na sportowo. W planie 7 rajdów rowerowych

  Święto Województwa Opolskiego na sportowo. W planie 7 rajdów rowerowych

  (Fot. Archiwum)

  Zbliża się święto województwa opolskiego, samorząd województwa przygotował ciekawe obchody. Święto województwa opolskiego odbędzie się pod hasłem "Opolskie na rowery".


  W roku 2021 minęło 23 lata od wydarzeń, które całej Polsce pokazały, że mieszkańcy województwa opolskiego potrafią jednoczyć się we wspólnej sprawie. Wspólne, obywatelskie "NIE", skierowane w 1998 roku przeciw rządowym planom podziału administracyjnego Polski na 12 regionów, zostało zauważone w całym kraju, i co najważniejsze, spowodowało odejście od pierwotnych zamiarów. Mamy dziś na mapie Polski 16 województw, w tym nasze, wywalczone - opolskie.

  Święto województwa opolskiego odbędzie się pod hasłem "Opolskie na rowery". - Musimy oddać hołd ludziom, którzy mocno zabiegali o granice województwa opolskiego. Sejmik Województwa Opolskiego ustanowił to święto w czerwcu 2008 roku - mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

  Przygotowano 7 rajdów rowerowych, a każdy z nich ma swojego lidera. Wśród szefów rajdu znajdą się burmistrzowie, marszałkowie i inne ciekawe osobistości. Na pierwszy rajd rowerowy samorząd województwa zaprasza już 5 czerwca. Trasa rozpocznie się w Pilszczu i przebiegnie przez Kietrz i Głubczyce. Kolejne trzy trasy proponuję się 6 czerwca. Następne 3 rajdy odbędą się w weekend 12 i 13 czerwca.

  Na te chwilę przewiduję się, że w jednym rajdzie może - poza organizatorem - uczestniczyć 25 osób. Organizatorzy liczą jednak na dalsze poluzowanie obostrzeń i dopuszczenie większej ilości osób w wydarzeniach. Dokładny plan wydarzeń będzie podany wkrótce na stronie Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

  Obronę województwa rozpoczął Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny, niemal równolegle do OKOOP-u w Nowej Trybunie Opolskiej powstała rubryka "Brońmy swego". Jej przypomnieniem jest dziś pomnik autorstwa grafika Andrzeja Czyczyły, który stoi przy Placu Wolności - "Brońmy swego Opolskiego".

  Wreszcie, 7 czerwca 1998 roku, krańce województwa połączył "łańcuch nadziei", utworzony przez tysiące mieszkańców regionu. I to na jego pamiątkę, w czerwcu 2008 r., w dziesiątą rocznicę tych wydarzeń, Sejmik Województwa Opolskiego ustanowił dzień 7 czerwca Świętem Województwa Opolskiego.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-05-30 16:05:24 [89.73.114.*] id:1613356  
  neo: Napisał postów [1492], status [Szycha] Reputacja
  "Proponuję się", "przewiduję się", o co kaman?

  Nick:
  Treść: