• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1203
  • Dodano: 2021-05-15 / 12:41
  • Komentarzy: 1

  Powstaje Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

  (Fot. UMWO)

  W dniu 13 maja uroczyście podpisano porozumienie pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu a Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce w sprawie utworzenia Centrum Dokumentacyjno - Wystawienniczego Niemców, które będzie działać w ramach Biblioteki. Jego otwarcie planowane jest na początek przyszłego roku.


  Podstawą starań o utworzenie Centrum są ustalenia Wspólnego Oświadczenia Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu z 2011 roku, mówiące o wsparciu w zakresie muzealnej prezentacji historii mniejszości niemieckiej w Polsce. W 2019 roku zapadła decyzja o sfinansowaniu przez stronę niemiecką jednej placówki, która miałaby prezentować kompleksowo historię i działalność Niemców na terenie obecnej Polski. Centrum zostanie powołane do życia w Opolu, gdzie zamieszkuje największa część społeczności niemieckiej, zlokalizowana jest największa ilość szkół nauczających język niemiecki jako język mniejszości narodowej oraz ma miejsce najbardziej intensywna działalność kulturalna.

  Zapis o utworzeniu Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce jako instytucji kultury województwa opolskiego znalazł się w umowie koalicyjnej między Koalicją Obywatelską, MN i PSL w województwie opolskim. Władze regionu i Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG) podpisały w tej sprawie w roku 2020 list intencyjny.

  Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych mówi, że takie centrum jest potrzebne zarówno mniejszości niemieckiej, jak i wszystkim mieszkańcom. - Bo większa wiedza o sobie nawzajem to zanik przyczyn potencjalnego konfliktu. Takiego miejsca w Polsce brakowało - dodaje.

  Centrum będzie działać w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, bo - jak mówi dyrektor Tadeusz Chrobak - to instytucja, która w założeniu ma krzewić idee wielokulturowości.

  Przewodniczący sejmiku województwa Rafał Bartek przypomina, że dyskusjom o centrum towarzyszyła dyskusja o tym, gdzie ma ono powstać. - Zdecydowaliśmy się na formułę usytuowania go w historycznej części miasta, pozostając w zgodzie z ideą dalszego ożywienia tego centrum. To może być kolejny punkt odwiedzania ważnych miejsc na trasie z Muzeum Śląska Opolskiego - mówi. - Zabytkowym murom będzie towarzyszyła nowoczesna technologia. To będzie nie tylko muzeum, ale i centrum spotkań - dodaje Rafał Bartek.

  Siedzibą nowej placówki będzie zatem budynek znajdujący się przy ulicy Szpitalnej. Obecnie trwa jego remont i modernizacja. Koszt tej modernizacji i dostosowanie budynku do potrzeb funkcjonowania Centrum szacunkowo wyniesie około 9 mln zł, z czego około 8,7 mln zł stanowi dotacja z budżetu RFN.

  Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że takie miejsca, jak powstające centrum czy też wystawa dotycząca Kresów Wschodnich w Muzeum Piastów Śląskich powinny skłaniać do refleksji. - Powinny to być miejsca refleksji i edukacji, bo pojawiają się tam pamiątki po naszych przodkach, którzy już powoli odchodzą. Ich poznawaniu powinna towarzyszyć refleksja, żeby historia była cały czas nauczycielką odpowiednich zachowań, żebyśmy potrafili z niej wyciągać naukę na przyszłość - dodaje marszałek.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-05-15 16:12:50 [185.117.85.*] id:1612698  
  jarekzopola: Napisał postów [1121], status [stały bywalec] Reputacja
  ludzie kaczki by napisali "Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego i PRZESIADKOWEGO Niemcow w Polsce :DDD

  Nick:
  Treść: