• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1665
  • Dodano: 2021-05-06 / 17:37
  • Komentarzy: 0

  Podpisano umowę na przebudowę drogi 462 w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

  Podpisano umowę na przebudowę drogi 462 w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  To pierwszy odcinek drogi przebudowywany w celach obronnych, dlatego samorząd województwa mógł sięgnąć po środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.


  W opolskim Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na rozbudowę drogi nr 462 na odcinku od Stobrawy do Krzyżowic. To 8,5 km zupełnie nowej drogi w ciągu której powstaną m.in. 2 skrzyżowania typu rondo, przebudowane zostaną 2 mosty czy chodniki.

  Inwestycja warta ponad 43 miliony złotych zakończy się na koniec października 2023 roku. Prace projektowe rozpoczną się w piątek 7 maja.

  - Dzień ten ma dla nas wyjątkowe znaczenie. Za każdym razem poprawiamy bezpieczeństwo i komfort podróżujących naszymi drogami. Dzisiejsza umowa jest historyczna, ponieważ województwo opolskie po raz pierwszy skorzysta z Funduszu Dróg Samorządowych. Samorządy województw mogły aplikować o inwestycje, które dotyczą dróg wojewódzkich o znaczeniu obronnym. Stąd dziś obecność ministra Marcina Ociepy - mówi wicemarszałek Szymon Ogłaza, który podkreśla, że na drogi wojewódzkie trafią za chwilę kolejne miliony złotych.

  Umowa dotyczy rozbudowy drogi wojewódzkiej 462. Inwestycja rozpocznie się w powiecie brzeskim. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD) stanowi kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Utworzenie Funduszu ma również na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Rozwój lokalnej infrastruktury drogowej stanowi przy tym działanie komplementarne do inicjatyw podejmowanych na szczeblu krajowym w odniesieniu do budowy systemu autostrad i dróg ekspresowych, przyczyniając się do stworzenia spójnego i zintegrowanego systemu transportowego.

  - Z tych dróg będą mogli korzystać także żołnierze i inne jednostki wojskowe. Warto mieć w swoim regionie wojsko, a jako Ministerstwo Obrony Narodowej my z ramienia Funduszu możemy zadbać o finansowanie inwestycji poprawiając mobilność jednostek wojskowych, a także przy okazji służąc mieszkańcom. Ta droga to pierwsza z dróg i znaczeniu obronnym zakwalifikowanych do tego programu. Niech to będzie przykład, że da się współpracować ponad podziałami, bo zyskuje na tym Polska - mówi minister Marcin Ociepa.

  W planach jest również rozbudowa ponad 7 kilometrowego odcinka DW nr 424 na odcinku Gwoździce-Odrowąż-Gogolin. Decyzja w tej sprawie powinna pojawić się lada dzień.

  - Zgłosiliśmy do przebudowy cały pakiet dróg spełniających kryteria, a ich stopień zniszczenia był znaczący. O kolejności remontów stanowiło Ministerstwo Infrastruktury w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej - wskazuje Szymon Ogłaza.

  Wykonawcą przedsięwzięcia jest firma Drogbud.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".