• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1507
  • Dodano: 2021-05-03 / 18:38
  • Komentarzy: 0

  Szpital w Korfantowie będzie współpracował z Ukrainą

  Szpital w Korfantowie będzie współpracował z Ukrainą

  (Fot. UMWO)

  Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie podpisało umowę o współpracy z partnerami z Iwanofrankiwska. Zgodnie z duchem czasu, umowa została podpisana on-line.


  Iwanofankiwski Narodowy Uniwersytet Medyczny i Miejski Szpital Kliniczny w Iwanofrankiwsku będą wspólnie z Korfantowem realizować projekty w dziedzinie nauki, edukacji i ochrony zdrowia. Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura, obecna przy podpisaniu umowy, mówi, że to sformalizowanie konkretnej współpracy tych placówek. Umowa obejmuje m.in. prowadzenie wspólnej działalności w dziedzinie wzajemnej wymiany studentów, ubiegających się o stopnie naukowe, szkolenia personelu, wspierania ? organizowania wzajemnej wymiany pracowników naukowych, lekarzy i innych specjalistów, organizacji staży zawodowych i wyjazdów studyjnych w celu wymiany doświadczeń.

  - W tym roku mija już 20 lat współpracy naszego regionu z obwodem iwanofrankiwskim. W tym czasie zrealizowano już ponad trzysta wspólnych inicjatyw w wielu dziedzinach życia, a ochrona zdrowia w ostatnich latach to bardzo ważny element tej współpracy - mówi Zuzanna Donath-Kasiura. Prowadzone były m.in. staże naukowców Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Iwanofrankiwsku, lekarzy kardiologów, kardiochirurgów, internistów, anestezjologów, lekarzy rodzinnych, angiologów i endokrynologów z naszego regionu partnerskiego w szpitalach województwa opolskiego, organizowane były wspólne konferencje, wyjazdy oraz wykłady. - Dziś dla nas najważniejsze jest to, aby tutaj, u nas, lekarze z Ukrainy, z naszego partnerskiego regionu mogli zdobywać wiedzę - dodaje pani marszałek.

  Prezes Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie Wojciech Machelski podkreśla, że praktycznie współpraca z partnerami z Ukrainy rozpoczęła się trzy miesiące temu. - Systematycznie spotykamy się on-line, swoje doświadczenia z prowadzenie rehabilitacji po covidzie przekazujemy naszym kolegom ze szpitala na Ukrainie - informuje. Prezes dodaje, że podpisanie umowy rozpocznie wymianę naukową, w tym wymianę studentów i lekarzy. To m.in. plany wyjazdu opolskich ortopedów na Ukrainę, by pokazać nowe techniki wszczepiania implantów kolan czy bioder, w Iwanofrankiwsku ciekawi są również naszych metod rehabilitacji neurologicznej. Prezes Machelski ma nadzieję, że do nas przyjadą na staże studenci fizjoterapii, a wiedzę specjalistów z Ukrainy będzie można wykorzystać w korfantowskim szpitalu.

  W spotkaniu wzięła udział Konsul Honorowa Ukrainy w Opolu Irena Pordzik, która mówiła, że z nadzieją czeka na owoce tej współpracy.

  Jak mówi wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, sytuacja pandemiczna ograniczyła wiele przedsięwzięć partnerskich, ale jednocześnie zmusiła nas do przeorganizowania współpracy międzynarodowej. Obecnie temat rehabilitacji pacjentów pocovidowych staje się jednym z dominujących tematów we współpracy ze szpitalami i uczelniami w regionach partnerskich. W najbliższym czasie planowane jest nawiązanie kolejnych umów o współpracy z uczelniami i szpitalami na Ukrainie.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".