• Autor: Julia M
  • Wyświetleń: 2568
  • Dodano: 2021-08-28 / 19:35
  • Komentarzy: 3

  Wing Tsun Kuen Kung-Fu - Sztuka Walki dla Kobiet

  (Fot. Wing Tsun Opole/ Sebastian Ptak)

  Najczęściej samoobrona i sztuki walki kojarzą się głównie z mężczyznami. Szczególnie w popkulturze, to zazwyczaj panowie skutecznie pokonują swoich rywali. Ale kobiety mogą walczyć równie dobrze jak mężczyźni.

  Jest to idealna sztuka walki dla kobiet. Jest to styl walki, w którym liczy się w pierwszej kolejności technika, a dopiero później siła, dlatego każda z pań się w nim odejdzie. Dzięki doskonale opracowanym technikom, kobieta jest w stanie poradzić sobie z przeciwnikiem, który jest od niej o wiele większy i cięższy.

  Wing Tsun Kuen Kung Fu, to system walki, który powstał w klasztorze Shaolin, jako esencja nauczanych tam pięciu stylów Kung Fu. Prosty, do szybkiego opanowania. Tak skuteczny, że stosowany chętnie przez służby antyterrorystyczne czy biznesmenów. Metody treningowe takie jak chisao czy chikung sprawiaja, że nauka jest bezpieczna, dlatego Wing Tsun ćwiczy ponad 1 milion studentów aż w 66 krajach!
  Charakteryzuje się walką na krótkim dystansie, zamkniętą postawą i maksymalnie skróconymi ruchami. Ruchy są dynamiczne, ale nie siłowe. To system walki w którym nawet osoba słabsza i mniejsza może dać radę osobie większej i silniejszej. Chi Sao (Lepkie ręce) to metoda treningowa, która polega na specjalistycznym treningu układu nerwowego. Pozwala na osiągnięcie dużego efektu w trakcie starcia z przeciwnikiem przeszkolonym w walce.

  Historia Wing Tsun jest bardzo ciekawa - Buddyjska mniszka Ng Mui to postać, którą uważa się za twórczynię Wing Tsun Kung Fu. Żyła ona około 250 lat temu w południowych Chinach. Traf chciał, że w okręgu, gdzie zamieszkała, zetknęła się z technikami walki, które były zupełnie inne, innowacyjne i praktyczne. Dlatego połączyła ona swoje stare techniki z nowo poznanymi tworząc nowy styl, który przekazała młodej dziewczynie - Yim Wing Tsun, jej wybitnej i ukochanej uczennicy.

  Pierwsza postać na którą są dowody to Leung Jan z Foshan, żyjący w XIX wieku, który całą wiedzę przekazał synom Chan Wah Shun i Leung Bik. Natomiast Yip Man w 1950 roku otworzył pierwszą ogólnodostępną szkołę Wing Tsun, gdzie nauczał nawet samego Bruca Lee. Sijo Leung był jednym z ostatnich uczniów Yip Man'a. Metoda, której od niego się nauczył znacznie różni się od wcześniejszych przekazów i wynika z doświadczeń zebranych na przestrzeni kilkudziesięciu lat treningów. Si Kung Norbert Maday, który ma 9 stopień mistrzowski, jest nauczycielem polskich instruktorów.

  Stopnie w Wing Tsun dzielą się na dwa rodzaje: 12 stopni uczniowskich oraz 12 stopni mistrzowskich. Uczeń w zależności od stopnia, który posiada, uczy się: - Stopnie 1-4: pierwszej formy Siu Nim Tao oraz zastosowań - Stopnie 5-8: drugiej formy Chum Kiu oraz zastosowań oraz kopnięć - Stopnie 9-12: sekcji Chi Sao, treningu wolnej walki oraz walki z jednym, dwoma i trzema przeciwnikami Stopnie mistrzowskie dzielą się na: - Stopnie techniczne 1-4: trzecia forma Biu Tze, Mok Yang Chong (drewniany manekin), Luk Dim Boon Kwun (długi kij) - Stopnie praktyczne 5-9: praktykowanie kompletnego, opanowanego systemu Wing Tsun, noże motylkowe Baart Cham Dao - Stopnie filozoficzne 9-10; szczególne zasługi dla systemu oraz International Wing Tsun Association - 11 stopień przyznaje się mistrzowi, który ,,zamyka drzwi" i przestaje nauczać odchodząc na emeryturę - 12 stopień mistrzowski przyznawany jest pośmiertnie - mówi Sifu, Sebastian Ptak.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-08-29 12:00:44 [217.173.204.*] id:1619600  
  Patryk100: Napisała postów [449], status [pismak] Reputacja
  który stopień ma Donald Tusk? a który Borys Bódka?

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2021-08-29 12:43:19 [31.60.9.*] id:1619601  
  Polpha: Napisał postów [8942], status [VIP] Reputacja
  Jarek K. i macierewicz mają brązowe pasy na stringach
  2021-08-30 07:44:05 [83.26.158.*] id:1619616  
  jacek0667: Napisał postów [1113], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Raczej brązowe kimona.