• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1800
  • Dodano: 2021-04-27 / 07:27
  • Komentarzy: 0

  Oszukują i trują, bo chcą zaoszczędzić. Kolejny nielegalny emulator AdBlue wykryty

  Oszukują i trują, bo chcą zaoszczędzić. Kolejny nielegalny emulator AdBlue wykryty
   <i>(Fot. WITD Opole)</i>

  (Fot. WITD Opole)

  Płyn AdBlue w ciężarówkach niby był, ale go nie było - to wszystko sprawa nielegalnego urządzenia do oszukiwania systemu układu SCR, które wykryła podczas kontroli grupa inspektorów z kędzierzyńsko - kozielskiego oddziału WITD w Opolu.


  AdBlue to nietoksyczny płynny roztwór mocznika, bezpieczny dla otoczenia i środowiska. Ma za zadanie redukcję ilości szkodliwych substancji zawartych w spalinach. Dzięki zastosowania układu ograniczającego emisję spalin wykorzystującego płyn AdBlue można - teoretycznie - obniżyć emisję tlenków azotu nawet o 90 proc.

  Nielegalne urządzenie do oszukiwania systemu układu SCR, wykryli 23 kwietnia tego roku w Reńskiej Wsi inspektorzy z kędzierzyńsko - kozielskiego oddziału WITD w Opolu u rumuńskiego przewoźnika.

  Inspektorzy do oględzin instalacji elektrycznej wykorzystali komputer diagnostyczny, za pomocą którego wykryli podłączenie niedozwolonego urządzenia - emulatora SCR (AdBlue). Zatrzymany do kontroli samochód ciężarowy marki Iveco, powinien spełniać normę Euro 5. W wyniku ujawnienia nieprawidłowości zatrzymany został dowód rejestracyjny a pojazd został wycofany z ruchu drogowego do chwili naprawy układu SCR.

  Dodatkowo kierowca został ukarany mandatem karnym. Działania kontrolne prowadzone były w ramach skoordynowanego tygodnia kontrolnego prowadzonego przez państwa należące do organizacji Euro Contrôle Route, we współpracy z członkami organizacji TISPOL.

  Celem tych działań jest zapewnienie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez wzmożone kontrole przewozu towarów i osób w zakresie manipulacji w systemy SCR.

  Środek jest wymagany do stosowania w ciężarówkach i autobusach napędzanych olejem napędowym. Z uwagi na koszty przewoźnicy i kierowcy nagminnie oszukują system i stosują urządzenia zakłócające jego pracę.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".