• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1598
  • Dodano: 2021-04-23 / 12:54
  • Komentarzy: 0

  Ponad 58 mln złotych na remonty i budowę nowych dróg w województwie opolskim

  Ponad 58 mln złotych na remonty i budowę nowych dróg w województwie opolskim

  (Fot. Archiwum)

  58 mln złotych - tyle wynosi dofinansowanie w ramach kolejnej transzy środków na realizację Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dofinansowanie ze środków programu uzyska 91 zadań. Wśród beneficjentów m.in. gmina Gogolin.


  Wśród nich 72 zadania gminne i 19 zadań powiatowych (lista podstawowa i rezerwowa) w tym 4 kontynuowane zadania wieloletnie z 2020 r. (3 zadania gminne i 1 zadanie powiatowe).Wojewoda Sławomir Kłosowski nazywa tę kwotę ogromną i bezprecedensową. - Opolszczyzna to jeden wielki plac budowy - podkreśla. - Biorąc pod uwagę aktualny rozwój infrastrukturalny województwa opolskiego - budowane obwodnice i mosty oraz zapowiedź budowy kolejnych mostów na Opolszczyźnie - naprawdę od 1989 roku taki boom inwestycyjny nie miał miejsca w województwie opolskim - dodaje.

  Wśród gmin, które znalazły się na liście inwestycji zatwierdzonych przez premiera RP Mateusza Morawieckiego znalazły się m.in. gmina Gogolin - gdzie dzięki dotacji przebudowana zostanie ul. Wyzwolenia jak i gmina Biała, która środki przeznaczy na przebudowę drogi gminnej w m.Prężynka. Wśród powiatów - aż dwukrotnie, wskazano na Głubczyce oraz Nysę. Lista jednak jest znacznie dłuższa.

  - To są często osiedlowe drogi i ktoś może powiedzieć, że zapomniane - biegnące od jednego punktu peryferyjnego do drugiego. Są również drogi ważne w większych miejscowościach, tak jak na przykład w Nysie czy Głuchołazach. W każdym razie one wszystkie służą ludziom - podkreśla poseł na Sejm RP Violetta Porowska. Natomiast poseł Katarzyna Czochara dodaje, że w ciągu minionych pięciu lat rząd przeznaczył miliardy złotych na rozwój Opolszczyzny. - To są zarówno dofinansowania do dróg samorządowych, jak i pieniądze kierowane na ważne, strategiczne inwestycje - wyjaśnia.

  Program RFRD jest ogromnym impulsem rozwojowym dla regionów we wszystkich zakątkach Polski. Do naszego województwa trafiło już ponad 405 mln zł. Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2021 roku to 58 027 129,22 zł. W kwocie tej są dodatkowe środki przekazane przez Prezesa Rady Ministrów na zadania gminne i powiatowe realizowane w województwie opolskim w wysokości 782 753,86 zł.

  Na dofinansowanie zadań gminnych trafi 40 185 333,65 zł, na zadania powiatowe przeznaczonych zostało 17 841 795,57 zł.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".