• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1661
  • Dodano: 2021-04-21 / 19:23
  • Komentarzy: 5

  Pogoda sprzyja rowerzystom - pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze

  Pogoda sprzyja rowerzystom - pamiętajmy o bezpieczeństwie na drodze

  (KPP Prudnik)

  Sprzyjające warunki pogodowe zachęcają miłośników jednośladów, aby ruszyć w drogę. Dlatego prudniccy policjanci w ramach kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" przypomnieli rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto funkcjonariusze rozdawali materiały profilaktyczne oraz elementy odblaskowe.

  Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny trzeba też obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami. Prudniccy policjanci w ramach kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" przeprowadzili działania na terenie powiatu prudnickiego w trakcie których przypomnieli rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze. Ponadto funkcjonariusze rozdawali elementy odblaskowe oraz materiały profilaktyczne jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Takie ulotki trafiły również do sklepów rowerowych.

  Pamiętajmy, że:

  - rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,

  - jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,

  - korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),

  - rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

  Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.


  Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.

  Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominają - kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-04-22 10:02:28 [80.49.41.*] id:1611646  
  Bodziulla: Napisał postów [899], status [stały bywalec] Reputacja
  A może w końcu wlepiać mandaty rowerzystom!!!Dzisiejszy przypadek jedzie rowerzysta chodnikiem i sru na pasy dla pieszych nawet nie spojrzał czy coś jedzie i czy ktoś jedzie. Totalna olewka. Zjazdy z chodnika na ulicę bez spojrzenia się czy pojazd znajduje się na ulicy są traktowani jako włączający się do ruchu!!!!Jazda na chodniku i pieszy musi się odsuwać? Dlaczego? Dwa przede wszystkim świadomość rowerzystów jest licha....nauczcie ich jak jeździć i jakie mają obowiązki a nie rozdawać.....

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
  2021-04-22 14:42:33 [217.173.195.*] id:1611656  
  wojtasoks: Napisał postów [5371], status [VIP] Reputacja
  Myślę, że świadomość rowerzystów jest na tym samym poziomie co pieszych i kierowców jeśli chodzi o przepisy ruchu drogowego jak i kulturę poruszania się po wspólnych przestrzeniach.
  2021-04-22 16:39:12 [194.29.183.*] id:1611659  
  KK 35947: Napisał postów [2089], status [Szycha] Reputacja
  Problem polega tylko na tym że jedną grupę się rżnie po kieszeni jak idzie i gdzie się da a dwie pozostałe utwierdza w przekonaniu że warto być idiotą ;)
  2021-04-23 08:14:23 [217.173.195.*] id:1611683  
  wojtasoks: Napisał postów [5371], status [VIP] Reputacja
  Bo faktem jest, że to kierowcy dysponują sprzętem który może zrobić największa krzywdę pozostałym członkom ruchu. Oczywiście pozostałych to nie zwalnia z myślenia.
  2021-04-21 22:32:49 [194.29.183.*] id:1611636  
  KK 35947: Napisał postów [2089], status [Szycha] Reputacja
  Może trzeba zacząć od rozdawania mandatów za głupotę i olewanie przepisów a nie rozdawanie bzdetów , które do niczego się nie nadają tym bardziej w tym miejscu na ramie.

  Nick:
  Treść: