• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2481
  • Dodano: 2021-04-20 / 19:10
  • Komentarzy: 3

  Ostrzegamy przed oszustwami za pomocą SMS-ów

  (KWP Opole)

  Przestępcy próbują różnych sposobów, by dobrać się do naszych oszczędności. Jednym z nich są fałszywe SMS-y. Dołączony jest do nich link, a treść skłania, aby go kliknąć. Wówczas - bez naszej wiedzy i zgody - może zostać zainstalowane na naszym telefonie złośliwe oprogramowanie. W konsekwencji, oszuści mogą dostać się do naszych kont bankowych. Pamiętajmy, aby nie otwierać nieznanych nam linków i nie ufać wszystkim wysyłanym wiadomościom.

  Nasze telefony z dostępem do internetu, z różnymi aplikacjami, w tym z bankowymi, stanowią szeroko otwarte okno na świat. Umożliwia nam to wykonywanie różnych operacji, w tym finansowych. Wiedzą o tym również oszuści. Aby dostać się do naszych oszczędności, próbują przejąć kontrolę nasz naszymi telefonami.

  Jednym z takich sposobów jest wysyłanie niepozornie wyglądającej wiadomości SMS. Przestępcy podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób wiadomość z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty do zamówionej przesyłki. Nadawca może również udawać, że wiadomość wysłana jest z Urzędu Skarbowego lub Urzędu Celnego. Wówczas również chodzi o niewielką dopłatę. Aby dowiedzieć się więcej lub aby uiścić zapłatę, należy kliknąć w wysłany SMS-em link.

  Wówczas na naszym telefonie może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy wchodzą w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta w banku.

  Należy zatem unikać wchodzenia na nieznane nam linki. Musimy z ograniczonym zaufaniem podchodzić do wiadomości wysyłanych drogę mailową lub SMS-ową. Oszuści wykorzystują również bieżące sytuacje, aby uwiarygodnić swój przekaz. Powołują się np. na stan epidemii, dezynfekcje paczki i inne, wszystko po to, aby kliknąć w wysłany link. Pamiętajmy, że ofiarą przestępców możemy się stać również na odległość.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-04-20 22:14:47 [194.29.183.*] id:1611580  
  KK 35947: Napisał postów [2617], status [Szycha] Reputacja
  No to czekam na tego SMS-a z ostrzeżeniem od was ;)

  Nick:
  Treść:
  2021-04-20 21:46:00 [83.7.216.*] id:1611579  
  Gaz: Napisał postów [4779], status [VIP] Reputacja
  Ci co robią przelewy i transakcje kasowe telefonami komórkowymi to maja pozamiatane konta 100%. Popytajcie ludzie fachowców to wam powiedza po co to jest zrobione.

  Nick:
  Treść:
  2021-04-20 21:14:44 [89.67.13.*] id:1611574  
  DonPedro69: Napisał postów [8587], status [VIP] Reputacja
  Przyszły do mnie 3 podobne SMS-y w ciągu kilku godzin - wszystkie rzekomo z Niemiec. Czyżby już ktoś korzystał z wycieku z fb?

  Nick:
  Treść: