• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 6935
  • Dodano: 2021-04-12 / 13:05
  • Komentarzy: 4

  Uroczyście otwarto wybieg dla lwów i tygrysów w opolskim zoo!

  Uroczyście otwarto wybieg dla lwów i tygrysów w opolskim zoo!

  (Fot. Dżacheć)

  Opolanie odwiedzający opolski ogród zoologiczny po wielu latach mogą w końcu poznać nowych mieszkańców zoo oraz jeden z największych wybiegów dla kotów w Europie!


  Lwy Atos i Portos oraz tygrys Diego są od dziś otwarci na turystów. Wielkie koty w końcu będą cieszyć oko odwiedzających opolski ogród zoologiczny. Oficjalnego otwarcia dokonali dziś wspólnie dyrektor opolskiego zoo - Lesław Sobieraj oraz prezydent miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski.

  Jak słyszymy, król zwierząt jest tylko jeden, dlatego też i u naszych lwów tylko jeden robi wszystko pierwszy i przejął dominującą rolę na wybiegu. Jak wskazuje Krzysztof Kazanowski - to Portos jest lwem, który dominuje.

  - Dziś ważny dzień dla nas wszystkich. Cieszymy się, że po 24 latach koty wróciły do naszego zoo. Koty mają warunki zbliżone do naturalnych, przez najbliższe 30 - 40 lat nie będzie konieczności zmian. To największa inwestycja w dziejach naszego zoo, zastosowaliśmy tu rozwiązania, które zapewnią komfort zwierzętom, ale też obsłudze czy zwiedzającym - mówi Lesław Sobieraj i wskazuje, że zwierzętami opiekuje się wyszkolona załoga.

  - Zwierzęta są przyjacielsko nastawione do człowieka z tego względu, że traktują człowieka jako kogoś kto o nie dba. Stosujemy politykę, by nie karcić zwierząt, działamy systemem nagród co przekłada się na ich pozytywne nastawienie - mówi Krzysztof Kazanowski.

  Dwuletni tygrys Diego to jeszcze "dziecko". Na tę chwilę nie jest wypuszczany na ogólny wybieg. Opiekunowie przykładają pracę do szkolenia zwierzęcia, by słuchało ich poleceń - Kiedy będzie dobrze współpracował, kiedy zacznie nas słuchać to będzie mógł wyjść na duży wybieg. To cały czas metoda nagród i pozyskania jego zaufania - wskazuje Kazanowski.

  Prace przygotowawcze do budowy pawilonu dla lwów i tygrysów rozpoczęto jeszcze w 2012 roku, niestety budowy nie dokończono ze względu na brak funduszy.

  Warto podkreślić, że opolskie zoo długi czas funkcjonowało bez króla zwierząt. Przypomnijmy, że niektórzy Opolanie pamiętają jeszcze te zwierzęta, kiedy zasiedlały opolskie zoo. Było to w latach 90-tych, lecz niestety lwia para - Ryksa i Zulus - nie przeżyła powodzi tysiąclecia w 1997 roku, która dotknęła w wielkim stopniu całą wyspę Bolko. Lwia para była ogromną stratą dla opolskiego zoo, warto dodać, że na rok przed powodzią zdechł słoń, który przez lata był bardzo chętnie odwiedzany w zoo przez Opolan. Teraz wybieg po nim przejęły goryle.

  Pracownicy opolskiego zoo przypominają, że podczas pobytu na terenie zoo należy mieć założoną maseczkę, która zakrywa nos i usta. Dodatkowo zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym należy starać się zachować dystans co najmniej 1,5 metra od innych zwiedzających, unikać większych skupisk ludzkich oraz nie kontaktować się z opiekunami zwierząt.

  Niedostępne pozostają wnętrza pawilonów i mini zoo, a także usługa wypożyczania drewnianych wózków oraz pokazy treningu medycznego i karmienia zwierząt. Zoo można zwiedzać jeszcze 1 godzinę po zamknięciu (będąc na jego terenie) - przypomnijmy, że pod koniec marca zmianie uległy godziny otwarcia Zoo, kasy biletów będą czynne od godziny 9:00 do 15:00.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-04-12 22:20:24 [194.29.183.*] id:1611198  
  KK 35947: Napisał postów [2148], status [Szycha] Reputacja
  Piękne koty, przez wiele lat brakowało tych zwierzaków w naszym zoo, dobrze że mają takie fajne warunki muszę się wybrać znowu. Szkoda ze nie ma słonia Taruka nawet mnie tolerowała od dzieciaka i nawet nie dostałem od niej trąbą po pysku jak to potrafiła niejednokrotnie zrobić :)

  Nick:
  Treść:
  2021-04-12 15:05:25 [89.64.52.*] id:1611168  
  Peugeot406: Napisał postów [677], status [rozpisany/na] Reputacja
  Brawa dla całej załogi opolskiego ogrodu. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję Wam za to, że ogród pięknieje z każdym rokiem. Cieszy też fakt, że trzon kadry od wielu lat jest niezmienny: Lesław S., Krzysztof K., Anna W., moim zdaniem to też o czymś świadczy. Dziękuję Panu Prezydentowi za to, że miasto finansuje to piękne miejsce. Za mojego życia ogród zmienił się niesamowicie. Kiedyś było tam ciasno, brudno i śmierdząco. Zwierzęta leżały w ciasnych klatkach, na betonowej posadzce - najczęściej we własnych odchodach.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-04-12 17:46:04 [185.127.20.*] id:1611185  
  Pedro: Napisał postów [7922], status [VIP] Reputacja
  Dobrze że PIS nie obsadził kadry swoimi "sprzątaczkami czy handlarzami drobiem" bo było by jak ze stadniną w Janowie :P
  2021-04-12 16:19:54 [89.64.56.*] id:1611171  
  Drifter001: Napisał postów [444], status [maniak] Reputacja
  Z tej okazji oraz zainspirowany Issa Kobayashi, skomponowałem Haiku o Opolskim ZOO.Haiku to taka Japońska Poezja.Oto wiersz: 'Pyski lwów skąpane we krwi...Ofiara umiera w mękach....A na niebie własnie zanika tęcza" Domo arigato ;->

  Nick:
  Treść: