• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1861
  • Dodano: 2021-04-08 / 18:03
  • Komentarzy: 1

  Belgijska organizacja szuka potomków zmarłego żołnierza z Kędzierzyna-Koźla

  Belgijska organizacja szuka potomków zmarłego żołnierza z Kędzierzyna-Koźla

  (Fot. Comingworldrememberme - cwrm beeldjeszoeker - Statuefinder)

  Uczestnicy projektu wierzą, że znajdą potomków nieżyjącego już żołnierza z Kędzierzyna-Koźla. Słuch o nim zaginął 25 kwietnia 1918 roku w Kemmel, Flandria Zachodnia, Belgia.


  Belgijska organizacja pielęgnująca pamięć ofiar I Wojny Światowej poszukuje informacji o żołnierzu pochodzącym z okolic Kędzierzyna-Koźla. Mimo tego, że Anton Pospiech (lub Antoni Pośpiech) zaginął w wojennej zawierusze prawie 103 lata temu, uczestnicy projektu wierzą, że uda im się odnaleźć jego potomków - robili to już wielokrotnie w przeszłości.

  W ramach inicjatywy "Coming World Remember Me" powstała wyjątkowa instalacja artystyczna, która składa się z 600 tys. rzeźb, a każda z nich symbolizuje jedną z ofiar I Wojny Światowej. Od 2010r. przedstawiciele organizacji poszukują danych żołnierzy, którzy w latach 1914 - 1918 polegli na belgijskim froncie. Jeżeli uda im się odnaleźć żyjących członków ich rodzin, to przekazują im fragment instalacji, na znak pamięci i wspólnoty.

  - W ten artystyczny sposób chcieliśmy dać im miejsce w naszej historii, ale jeszcze bardziej w teraźniejszości i przyszłości - napisał Youri Van Miegroet, członek "Coming World Remember Me". Obecnie poszukuje on informacji na temat Antona Pospiecha, który według ustaleń organizacji przed wybuchem wojny mieszkał w okolicy Kędzierzyna-Koźla. Dwa lata temu Youri Van Miegroet używając podobnych metod odnalazł wnuka angielskiego żołnierza z Essex. Teraz ma nadzieję, że poszukiwania w Polsce również zakończą się pomyślnie.

  Anton Pospiech lub Antonii Pośpiech pochodził z Nieznaszyna (obecnie gmina Cisek w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim). Jako niemiecki żołnierz służył w III. Batalion 73. Reserve-Infanterie-Regiment (11. Kompagnie). Słuch o nim zaginął 25 kwietnia 1918 roku w mieście Kemmel, znajdującym się we Flandrii Zachodniej.

  Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek informacje na temat zaginionego żołnierza, lub jego rodziny, może się nimi podzielić wysyłając maila na adres infoprom@kedzierzynkozle.pl. Wszystkie otrzymane w ten sposób wiadomości przekazane zostaną do "Coming World Remember Me".
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-04-09 09:04:45 [185.127.20.*] id:1611004  
  Pedro: Napisał postów [7594], status [VIP] Reputacja
  Fajne to to na fotce :D

  Nick:
  Treść: