• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2647
  • Dodano: 2021-03-12 / 14:20
  • Komentarzy: 5

  Najważniejszy dokument dla przyszłości regionu

  Najważniejszy dokument dla przyszłości regionu

  (Fot. Dżacheć)

   <i>(Fot. UMWO)</i>

  (Fot. UMWO)

  10 marca rozpoczęły się konsultacje społeczne najważniejszego dla przyszłości regionu dokumentu - strategii rozwoju województwa opolskiego do 2030 roku. Konsultacje potrwają do końca kwietnia.

  Konsultacje rozpoczęła konferencja z udziałem niemal dwustu osób - wielu samorządowców i osób zaangażowanych w życie społeczno-gospodarcze województwa.

  - Strategia to najważniejszy dokument dla przyszłości województwa. Mówimy w niej o cenionej jakości życia jako naszym planie na lepszą przyszłość. Tę jakość życia rozumiemy wieloaspektowo - od troski o rodzinę, miejsca pracy i czas wypoczynku - podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła. - To nasz plan na lepszą przyszłość całego regionu - dodaje. Dzięki takim planom, zapisanym najpierw w poprzedniej strategii, a potem w unijnym programie regionalnym, mogliśmy w regionie zrealizować wiele projektów z pomocą unijnych funduszy. Teraz przed nami szansa na realizację kolejnych projektów i na kolejny zastrzyk finansowy z Unii Europejskiej, ale także na pieniądze rządowe. Jednym z warunków, by móc z nich korzystać, jest dobre zaplanowanie działań na najbliższe lata.

  Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że niezwykle ważne jest to, żeby strategia była wspólnym dokumentem wszystkich mieszkańców regionu. - Dlatego zapraszamy do konsultacji wszystkich mieszkańców regionu, zarówno podczas spotkań tematycznych, jak i subregionalnych, ale także przez zapoznanie się z tekstem tego dokumentu i zgłaszaniem uwag przez udostępniony przez nas formularz - mówi marszałek.

  Prof. Wojciech Dziemianowicz, ekspert, pod którego okiem powstawał projekt strategii mówi, że przez cały czas opracowywania strategii w centrum uwagi wszystkich osób nad nią pracujących jest mieszkaniec i to, jak się czuje w tym województwie. - Tym, co determinuje rozwój województwa opolskiego są: depopulacja, wielokulturowość i zróżnicowanie terytorialne regionu. I te determinanty wyznaczały kierunek naszych prac - dodaje.

  Strategia Opolskie 2030 to najważniejszy regionalny dokument strategiczny. Wskazuje, w jaki sposób i w jakim kierunku województwo powinno się rozwijać w najbliższych dziesięciu latach.

  W Strategii Opolskie 2030 ujęte zostały cele i kierunki działania, aby region rozwijał się dynamicznie, harmonijnie i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Strategia to dokument niezbędny do skutecznego pozyskiwania funduszy unijnych i wydatkowania środków na rozwój. Jej zasięg czasowy sięga 2030 roku i obejmuje najnowszą perspektywę finansową Unii Europejskiej.

  Strategia Opolskie 2030 składa się z dwóch podstawowych części. Pierwsza to wnioski z tzw. diagnozy, czyli charakterystyka województwa w trzech obszarach: społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Opisuje także mocne i słabe strony regionu oraz szanse i zagrożenia, z którymi musimy się zmierzyć (tzw. analiza SWOT). Natomiast druga część strategii zawiera opis celów strategicznych oraz służących ich realizacji celów operacyjnych wraz z kierunkami działań.

  Trzy cele strategiczne człowiek i relacje, środowisko i rozwój oraz silna gospodarka - zawierają tzw. Opolską 11-tkę, czyli jedenaście celów operacyjnych oraz odpowiednie do ich osiągniecia kierunki działań. Co ważne - nie wyczerpują one listy przedsięwzięć, projektów i zadań, które będą podejmowane w ramach realizacji strategii.

  Strategia Opolskie 2030 to dokument ważny nie tylko dla władz regionu. Głos mieszkańców, osób tu pracujących, studiujących, prowadzących działalność gospodarczą i wszystkich innych, którzy w jakikolwiek sposób są związani z regionem opolskim, ma ogromne znaczenie. Dlatego UMWO zaprasza do udziału w konsultacjach strategii. Na Państwa opinie i uwagi czekamy w terminie od 10 marca do 30 kwietnia 2021 roku.

  Więcej o strategii, procesie i sposobie konsultacji na stronie: https://www.opolskie.pl/2021/03/strategia-opolskie-2030/
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-03-12 20:11:51 [37.130.224.*] id:1609477  
  011001010111: Napisał postów [48], status [rozkręca się] Reputacja
  Do 2030 Opole MUSI być Największym Europejskim Innovatorem na rynkach Cannabis&Entheogens.MUSIMY wyciskać conajmniej 400.000.000złoty z Trawki na rękę rocznie.Celujemy w więcej lub dużo więcej.Pozatym Bojówka Maharashi Ai-Ki-Do i zdecydowanie proponoje coś jak Zuchy, ale z nastawieniem na Wojowników a nie tylko na dzieci. $wiat się zmieni abrdziej niż myślicie.Pewne rzeczy zaskoczą bardziej od SARS CoV-2 i nastawmy się na Quasi-Wojnę w Europie i na Świecie.Musimy być Silni Samoobronnie i Gospodarczo.Musimy odejść od kultury belwederu i zainicjować z Opola istotne i Pozytywne zmiany w Społeczeństwie.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2021-03-13 19:04:54 [83.30.6.*] id:1609523  
  dzony: Napisał postów [5718], status [VIP] Reputacja
  jesteś głupi... ale masz receptę na lepsze jutro tylko ci buracy z urzędu czytając to nie strawią tej strategi bo nie byli na ostatniej lekcji ba i wcześniej też bo pili od zarania początku ;))(
  2021-03-14 07:24:18 [37.130.224.*] id:1609526  
  011001010111: Napisał postów [48], status [rozkręca się] Reputacja
  dzony: Przy Obcych z Kosmosu co to wymyśliły to każdy jest głupi. Buracy z Urzędu są ZOBOWIĄZANE by podnieśc swój poziom.Piszę też tam bezpośrednio, ale faktycznie zachowania Urzędu są nieokreślone/infantylne i jakby mało ODPOWIEDZIALNE.Podejrzewam, że nie oglądają Tortur i nie znają się na Wołyniu.Nasz Prezydent WIE, że albo się dostosuje do wymogów Terażniejszościi Przyszłości albo zostaie SKATOWANY.Nie ucieknie, bo ma Dom w Opolu i tam bardzo łatwo go znależć i wybrać kogoś z jego rodziny i kazać mu na to patrzeć a całośc nagrywać do Internetu niczym w Babim Jarze.Po to ćpam żeby mogli chlać. Byle się słuchali a nie litowali.Inaczej wynordują z połową Opola i nowe budynki zostaną poważnie uszkodzone, albo nawet zniszczone. CUP też może tego nie przetrzymac a nawet nie wybudowany.Także Myśl Poztywnie bo to głupio tak po polsku zginąć jak ofiary...
  2021-03-12 20:27:15 [37.130.224.*] id:1609479  
  011001010111: Napisał postów [48], status [rozkręca się] Reputacja
  Za kasę z Trawki i innych zrobimy w Opolu coś jak Starlink, ale nie z satelitów tylko z ludzkich umysłów i nie do internetu ale do Przyszłości i dla DNA Opolan. Sto baniek rocznie to będzie nas kosztowało i musimy zarobić na ten Projekt dla ogólnego ZDROWIA Opolan.Pozatym dużo Broni do Opola. Duużo Kochanej Broni i selekcja migracyjna

  Nick:
  Treść:
  2021-03-12 20:22:50 [37.130.224.*] id:1609478  
  011001010111: Napisał postów [48], status [rozkręca się] Reputacja
  ((((( is.gd/vtPEad ))))) Jeżeli 1% ludności gminy, miasta lub kraju stosuje technikę Transcendentalnej Medytacji lub grupa osób w liczbie odpowiadającej co najmniej pierwiastkowi kwadratowemu z 1% ludności danego rejonu wspólnie stosuje program TM-Sidhi, w społeczeństwie automatycznie zmniejszają się negatywne tendencje, a wzrastają pozytywne.Spadają: przestępczość, konflikty zbrojne, liczba wypadków drogowych, liczba przyjęć do szpitali, bezrobocie.Wzrasta: rozwój gospodarczy, dochód na jednego mieszkańca, liczba zgłoszeń patentowych, indeksy giełdowe.((((( is.gd/vtPEad )))))

  Nick:
  Treść: