• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 5172
  • Dodano: 2021-03-04 / 19:12
  • Komentarzy: 2

  Najniższa wypłacana przez opolski ZUS emerytura to 31 groszy, a najwyższa...

  Najniższa wypłacana przez opolski ZUS emerytura to 31 groszy, a najwyższa...

  (Fot. Archiwum)

  Najbogatszy opolski emeryt dostaje co miesiąc na rękę niemal 14,5 tys. zł. Jaki jest sposób na wysokie świadczenie? ZUS podpowiada na co zwrócić uwagę wybierając się na emeryturę.

  Dłużej składkujesz - więcej dostaniesz

  - Najwyższa emerytura jaką obecnie wypłacamy w województwie opolskim to 14,5 tysiąca złotych na rękę. Pobiera ją mężczyzna z 57 letnim stażem pracy. Drugą co do wysokości emeryturą czyli ponad 11 tysięcy miesięcznie netto, również może pochwalić się mężczyzna. Ten pan wykazał 52 letni okres ubezpieczenia. Mężczyźni ci, wniosek o wypłatę emerytury złożyli znacznie później niż w wieku 65 lat, który obecnie stanowi powszechny wiek emerytalny dla panów - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

  Recepta na wysoką emeryturę jest prosta. Im dłużej pracujemy przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek. Po drodze dochodzą kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Z kolei statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić zatem przez mniejszą liczbę miesięcy, a efektem będzie wyższa emerytura.

  Najwyższa emerytura brutto jaka jest przyznana przez ZUS to na dzisiaj 34,1 tys. zł. Świadczenie jest udziałem 86-letniego mężczyzny, który przepracował 62 lata, a na koncie emerytalnym w ZUS zgromadził 2,4 miliona złotych.

  Na co zwrócić uwagę składając wniosek o emeryturę?

  Nie odchodź z pracy ostatniego dnia miesiąca. Nie warto z rozwiązaniem umowy o pracę czekać do ostatniego dnia miesiąca. Dlaczego? Jeśli masz ustalone prawo do emerytury i umowę rozwiążesz ostatniego dnia miesiąca i nawet tego samego dnia złożysz świadectwo pracy to wypłata emerytury nastąpi dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. Jeżeli jednak rozwiążesz umowę jeden lub dwa dni wcześniej i złożysz wniosek
  o wypłatę emerytury oraz świadectwo pracy w miesiącu rozwiązania stosunku pracy, to emerytura będzie wypłacana od tego właśnie miesiąca, w którym składasz wniosek.

  Złóż wniosek po dniu swoich urodzin. Wiele osób przychodzi do ZUS i chce złożyć wniosek o emeryturę 4-5 miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Niepotrzebnie. Jeśli złożysz wniosek o emeryturę wcześniej niż miesiąc przed datą urodzenia otrzymasz decyzję odmowną, ponieważ nie spełniasz warunku niezbędnego do przyznania emerytury jakim jest wiek 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn. W takim przypadku wniosek o emeryturę będziesz musiał złożyć jeszcze raz, najwcześniej miesiąc przed urodzinami. Jeśli ktoś składa wniosek o emeryturę miesiąc wcześniej lub w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego to nie ma znaczenia dzień złożenia wniosku, bo do obliczenia emerytury przyjmowane jest średnie dalsze trwanie życia dla kobiety w wieku 60 lat i dla mężczyzny w wieku 65 lat.

  Jeśli masz świadczenie przedemerytalne, rentę z tytułu niezdolności do pracy, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, emeryturę pomostową. Na początku października 2017 r. weszła w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny. Osoby, które w tym dniu miały ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, emerytury pomostowej zachowują to prawo do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Mogą jednak zdecydować się na złożenie wniosku o emeryturę już po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat przez kobietę lub 65 przez mężczyznę. Wyliczona emerytura może być wyższa niż wypłacane świadczenie.

  Symboliczne ubezpieczenie to groszowe emerytury

  - Najniższa wypłacana przez opolski ZUS emerytura to 31 groszy. Skąd tak symboliczna kwota? Pani, która ją otrzymuje wykazała zaledwie miesiąc i cztery dni składkowe ubezpieczenia. Nieco więcej, bo 1,92 zł dostaje kobieta, której staż pracy to tylko miesiąc i 10 dni. Dochód z ZUS już po zakończeniu aktywności zawodowej, zapewni nam tylko opłacanie składki ubezpieczenia emerytalnego. Im dłużej to robimy, tym wyższa będzie odprawa emerytalna - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

  Obecnie najniższą emeryturę ZUS wypłaca kobiecie ze wschodniej Polski. Za jeden dzień ubezpieczenia, wyliczona emerytura to 2 grosze.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-03-04 20:16:07 [83.10.88.*] id:1609070  
  Gaz: Napisał postów [4565], status [VIP] Reputacja
  Jak bym się zapisał do UB,SB albo był szmalcownikiem to bym dziś miał 10tyS.emerytury.

  Nick:
  Treść:
  2021-03-04 19:37:59 [31.60.24.*] id:1609063  
  Polpha: Napisał postów [8301], status [VIP] Reputacja
  ten za te 31 gr to się w życiu narobił

  Nick:
  Treść: