• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2416
  • Dodano: 2021-03-04 / 08:26
  • Komentarzy: 2

  Graffi 13 lat pełnił służbę. Przeszedł na zasłużoną emeryturę

  Graffi 13 lat pełnił służbę. Przeszedł na zasłużoną emeryturę

  (Fot. KAS)

  Graffi - pies służbowy odszedł na zasłużoną emeryturę. Jego umiejętności pomogły funkcjonariuszom opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Również na emeryturze Grafii może liczyć na wsparcie KAS.  Pies służbowy Grafii razem ze swoim opiekunem - mł. asp. Robertem Pietryką pełnił służbę w opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej przez 13 lat. Doświadczone zwierzę było specjalistycznie wyszkolone do wyszukiwania środków odurzających.

  Czworonożny przyjaciel i sługa, w swojej 13-letniej karierze ma na swoim koncie wiele sukcesów. - Jego niezawodny nos ujawnił setki niebezpiecznych substancji dzięki czemu przyczynił się do ochrony zdrowia i życia obywateli. Brał również udział w spotkaniach edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą - informują przedstawiciele opolskiej KAS.

  Krajowa Administracja Skarbowa jako jedyna dba o swoich podopiecznych czworonogów na emeryturze. Graffi ma zapewnione środki finansowe na wyżywienie i opiekę weterynaryjną do końca swoich dni. Graffiemu życzymy dużo zdrowia i odpoczynku na zasłużonej emeryturze.

  Aktualnie we wszystkich formacjach podległych MSWiA służy łącznie 1207 psów i 62 konie - większość w Policji. Rocznie ok. 10% zwierząt jest wycofywanych ze służby i przechodzi na "emeryturę". Najwięcej czworonożnych funkcjonariuszy służy w policyjnych szeregach. W służbie prewencyjnej wykorzystywanych jest 885 psów. Psy znajdują się również w służbie kryminalnej - są to psy do badań osmologicznych (procesowych). W całym kraju jest łącznie 30 takich psów w pięciu laboratoriach kryminalistycznych.

  Najwięcej czworonogów to psy patrolowo-tropiące, wykorzystywane są do służby patrolowej oraz tropienia śladów ludzkich - jest ich w Policji 471. Poza tym w Policji służą 72 psy tropiące wykorzystywane głównie do tropienia śladów ludzkich oraz poszukiwań osób zaginionych, 99 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz 164 do wyszukiwania zapachów narkotyków.

  Głównymi rasami psów wykorzystywanych w służbie są owczarki niemieckie i owczarki belgijskie malinois. Na koniec 2020 r. zadania z psami w służbie prewencyjnej, wykonywało 699 policjantów - przewodników psów służbowych.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-03-04 21:56:58 [89.64.27.*] id:1609072  
  Stefan: Napisał postów [26939], status [VIP] Reputacja
  Co on robi z tym pakunkiem ? :D

  Nick:
  Treść:
  2021-03-04 11:21:58 [31.0.78.*] id:1609032  
  hulk1973: Napisał postów [100], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
  Dobry pies zawsze miał nosa ,należy mu się .

  Nick:
  Treść: