• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 3735
  • Dodano: 2021-02-26 / 15:33
  • Komentarzy: 2

  Chciał oszukać kupując telefon....sprzedający okazał się policjantem

  Chciał oszukać kupując telefon....sprzedający okazał się policjantem

  (KPP Namysłów)

  Przestępca zadeklarował chęć kupna smartfona na popularnym portalu internetowym. Sprzedającemu próbował udostępnić fałszywy link, a nawet straszył go policją. Nie wiedział, że sam prowadzi korespondencję z namysłowskim policjantem. Przeczytaj, jakich sposobów używają internetowi przestępcy i jak się przed nimi ochronić.

  To miała być zwykła transakcja internetowa. Ktoś coś sprzedaje, ktoś kupuje. Jednak "kupujący" okazał się oszustem.

  Namysłowski policjant za pomocą popularnego portalu sprzedażowego w internecie, wystawił na aukcję smartfona. Po kilku dniach obserwowania oferty, korespondencję rozpoczął jeden z zainteresowanych. Poinformował, że zdecydował się na kupno telefonu, wpłacił zadeklarowaną kwotę i czeka na przesyłkę.

  W odpowiedzi przeczytał, że jak tylko pieniądze pojawią się na koncie, przesyłka wyruszy w drogę. Kupujący był jednak nachalny i próbował przekonać sprzedającego, że pilnie potrzebuje telefonu a na dowód zrealizowania transakcji podsyła link, pod którym znajduje się informacja o potwierdzeniu wpłaty. Gdy sprzedający nie dał się przekonać, oszust zagroził nawet zgłoszeniem sprawy na policję! Nie wiedząc, że sam prowadzi korespondencję z policjantem, cały czas próbował przekonać do kliknięcia w fałszywy link.

  Tym razem oszustowi się nie udało, bo trafił na policjanta, specjalistę do walki z cyberprzestępczością. Jednak wciąż pozostaje wielu ludzi nieświadomych, że tego typu linki prowadzą do fałszywych stron. Następnie podają swoje dane, które oszuści wykorzystują do włamania się na ich konta bankowe, z których kradną pieniądze.

  Aktualnie policjanci gromadzą materiał dowodowy, aby podejrzanego o oszustwa internetowe doprowadzić przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.

  Podpowiadamy, jak chronić się przed utratą pieniędzy w taki sposób:

  - czytaj SMS-y od banków, zwróć uwagę na to, co autoryzujesz

  - poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich

  - gdy korzystasz z portali aukcyjnych miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów

  - uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem aukcyjnym, np. przez różnego rodzaju komunikatory

  - zapoznaj się z instrukcją płatności portalu aukcyjnego

  - zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-02-26 16:43:53 [89.64.53.*] id:1608749  
  masakra17: Napisał postów [65], status [nowy] Reputacja
  cyberprzestępczością G... prawda w przeciągu 2 tyg 2 razy próbowano w taki sam sposób mnie oszukać i wiecie co byłem na P....i co usłyszałem to była próba oszustwa i takich spraw maja tyś pozdrawiam

  Nick:
  Treść:
  2021-02-26 16:04:24 [89.64.27.*] id:1608743  
  Stefan: Napisał postów [26885], status [VIP] Reputacja
  Numer na słupa. Nie znajdą oszusta

  Nick:
  Treść: