• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2790
  • Dodano: 2021-02-22 / 09:33
  • Komentarzy: 3

  Wchodzenie na zamarznięte akweny jest rażącą nieodpowiedzialnością. Załamał się lód

  Wchodzenie na zamarznięte akweny jest rażącą nieodpowiedzialnością. Załamał się lód

  (Fot. Archiwum)

  Służby ratunkowe przypominają, że wchodzenie na zamarznięte akweny, szczególnie w okresie roztopów może okazać się bardzo niebezpieczne. Przekonało się o tym dwoje spacerowiczów, pod którymi w niedzielę załamał się lód.


  Wbrew pozorom rzeki, stawy i jeziora pokryte lodem nie są atrakcyjnym miejscem do spacerów i zabaw. Służby ratownicze apelują o ostrożność i rozwagę podczas wybierania miejsc do uprawiania sportów zimowych.

  W niedzielę 21 lutego o godzinie 15.18 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Opolu wpłynęło zgłoszenie, że pod dwiema dorosłymi osobami spacerującymi po zamarzniętym zbiorniku wodnym doszło do załamania się lodu, w rezultacie czego osoby te znalazły się w wodzie.

  - Do zdarzenia zadysponowano zastępy straży pożarnej z JRG nr 1 w Opolu (w tym Specjalistyczną Grupę Wodno-Nurkową) oraz zastępy OSP z rejonu miasta Opola. Strażacy ustalili, że osoby, które wpadły do wody wyszły z niej przed przybyciem na miejsce służb ratunkowych i udały się w nieznanym kierunku - poinformował asp. Jarosław Buhl ze Stanowiska Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

  Nie należy wchodzić na zamarznięty lód, ponieważ nigdy nie ma stuprocentowej pewności jak gruba jest jego warstwa. Z pozoru pokrywa w zbiorniku może wydawać się gruba, jednak im dalej tym lód może być cieńszy a jednocześnie mniej trwały i kruchy. Warto wiedzieć, że nośność lodu zależy od jego grubości. Pokrywa o grubości około 7cm jest w stanie utrzymać dorosłego człowieka na tafli lodu, jednak przemieszczanie się po niej jest nadal niebezpieczne. Minimalna grubość lodu dla miłośników wędkarstwa to minimum 10cm. Przy takiej grubości lód utrzyma wędkarza i ewentualnie drugą osobę stojącą obok. Pokrywa grubości 25-30cm jest w stanie utrzymać samochód osobowy.

  Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, nawet najlepsze zabezpieczenia i sprzęt asekuracyjny. Nie warto ryzykować życia swojego i bliskich ponieważ w razie wypadku służby ratunkowe mogą nie zdążyć z pomocą.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".