• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2620
  • Dodano: 2021-02-17 / 18:27
  • Komentarzy: 0

  Czy grozi nam powódź? Nagłe ocieplenie może powodować wzrost stanów rzek

  Czy grozi nam powódź? Nagłe ocieplenie może powodować wzrost stanów rzek

  (Fot. Dżacheć)

  Komendantom straży z województwa opolskiego polecono sprawdzenie sił każdego zastępu wchodzącego w skład pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego w kontekście ich sprawności oraz możliwości natychmiastowego dysponowania poza teren województwa opolskiego.


  Jak informuje IMGW-PIB od jutra na terenie kraju lokalnie możliwe są opady deszczu ze śniegiem, powodujące gołoledź. Takie ostrzeżenie wydano m.in. dla województwa opolskiego. Sytuacja meteorologiczna ma się jednak zmienić pod koniec bieżącego tygodnia, kiedy to temperatury w dzień oraz w nocy będą wskazywać od 0 do kilku stopni na plusie. To może wpłynąć na poziom wód w rzekach i ostatecznie doprowadzić do lokalnych podtopień.

  IMGW prognozuje postępujące ocieplenie, które ma się pojawić od zachodu. Centra Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich pełnią stałe dyżury. Na bieżąco analizowane są prognozy meteorologiczne oraz hydrologiczne. Pracownicy Wód Polskich prowadzą monitoring zjawisk lodowych w terenie.

  - W poniedziałek 15 lutego 2021 roku nadbryg. Andrzej Bartkowiak Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej polecił komendantom wojewódzkim i szkół PSP dokonać przeglądu gotowości sił wchodzących w skład pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego KSRG pod kątem ich sprawności i kompletności oraz możliwości natychmiastowego zadysponowania do działań - informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

  Ponadto funkcjonariusze KW PSP w Opolu wraz z funkcjonariuszami komend powiatowych i miejskiej PSP Opolszczyzny, dokonali analizy możliwości wydzielenia dodatkowych sił i środków Państwowej Straży Pożarnej województwa opolskiego do wielkości kompanii, celem ewentualnego wsparcia działań przeciwpowodziowych na terenie kraju.

  Podczas posiedzenia Komendant Główny PSP przekazał Prezesowi Rady Ministrów informacje o dotychczas podjętych czynnościach i stanie przygotowań Państwowej Straży Pożarnej do działań na wypadek powodzi. Ponadto, zdał relacje z akcji prowadzonej na terenie powiatu płockiego w związku z zatorem lodowym na Wiśle.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".