• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1231
  • Dodano: 2021-02-17 / 17:20
  • Komentarzy: 2

  Seniorzy nie dali się oszukać

  Seniorzy nie dali się oszukać

  (KWP Opole)

  Kolejny raz policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy działają metodą na "policjanta" lub podobnymi. Tylko wczoraj odnotowali kilka takich prób na terenie powiatu prudnickiego i opolskiego. Na szczęście mieszkańcy naszego regionu zachowali zdrowy rozsądek i nie dali się oszukać. Jednak są wśród nas osoby, które pomimo policyjnych apeli w dalszym ciągu dają się nabrać. Dlatego rozmawiajmy z seniorami i osobami samotnymi, aby wiedziały jak się zachować w razie zagrożenia.

  Metody działania oszustów zmieniają się i ewoluują. Wiedza na temat oszustw i świadomość technik manipulacyjnych stanowią najlepsze zabezpieczenie. Dlatego tak często, przy każdej okazji o tym mówimy. Na szczęście wczoraj żadna z osób nie dała się oszustom. Nie wybrała z konta oszczędności życia i nie przekazała przestępcom.

  Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się np. pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

  Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

  Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

  W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!

  Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

  W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta - zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.

  Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-02-17 21:54:46 [83.27.160.*] id:1608408  
  devilopole: Napisał postów [422], status [pismak] Reputacja
  Czytam nagłówek "seniorzy nie dali się oszukać" - myślałem że o szczepionki chodzi.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2021-02-18 08:27:39 [83.10.211.*] id:1608413  
  azam: Napisała postów [534], status [rozpisany/na] Reputacja
  Też w pierwszym momencie tak pomyślałam :D