• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2322
  • Dodano: 2021-02-16 / 16:19
  • Komentarzy: 0

  Czy to koniec mrozów? IMGW wydaje ostrzeżenie o roztopach i gołoledzi

  Czy to koniec mrozów? IMGW wydaje ostrzeżenie o roztopach i gołoledzi

  (Fot. Dżacheć)

  Instytut Meteorologii i Gospodarki i Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami powodującymi gołoledź. W większości powiatów Opolszczyzny spodziewane są odwilż i roztopy.


  Odwilż i topnienie śniegu to efekt ocieplenia, jakie objęło we wtorek zachodnią i południową część kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe. Eksperci twierdzą, że zagrożenie powodziowe w Polsce jest jak najbardziej realne. Bierze się ono stąd, że gruba, leżąca na terenie całego kraju warstwa śniegu będzie topnieć, ale niekoniecznie zostanie zaabsorbowana przez zmarznięty grunt. Woda może uciekać w kierunku cieków wodnych i powodować wystąpienie rzek z koryta.

  - Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna w okresie ważności ostrzeżenia od 1°C do 3°C. Temperatura maksymalna w środę od 1°C do 4°C, w czwartek od 3°C do 6°C. Suma opadów deszczu (powodujących szybsze topnienie pokrywy śnieżnej) za okres Ostrzeżenia od 5 mm do 10 mm. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 20 km/h, z porywami do 55 km/h, z zachodu, w czwartek słabnący do 6-12 km/h i skręcający na południowo-wschodni - czytamy w ostrzeżeniu IMGW.

  - Prognozuje się wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź - czytamy w kolejnym komunikacie. Wydane ostrzeżenia obowiązują od godz. 03:00 w nocy z wtorku na środę do godziny 11.00 w środę 17 lutego.

  Z długoterminowych prognoz wynika (czyli takich na co najmniej dwa tygodnie), że mrozy tak szybko nie odpuszczą. Mimo, że przewidywane są dodatnie temperatury w dzień, to w nocy słupki rtęci nadal będą na minusie.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".