• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2405
  • Dodano: 2021-02-09 / 20:21
  • Komentarzy: 0

  Opolskie zoo podsumowało działalność w pandemii. Blisko 100 tysięcy odwiedzin mniej

  Opolskie zoo podsumowało działalność w pandemii. Blisko 100 tysięcy odwiedzin mniej
   <i>(Fot. Archiwum)</i>

  (Fot. Archiwum)

  Mimo wiosennego zamknięcia opolskie zoo cieszyło się bardzo dużo popularnością wśród zwiedzających w 2020 roku. Zwierzęta oglądało blisko 180 tysięcy osób - to jednak liczba o około 100 tysięcy odwiedzających mniejsza niż w roku 2019.


  Opolski ogród zoologiczny podsumował trudny, 2020 rok. Zgodnie z przekazanymi informacjami, odwiedziny w zoo cieszyły się nadal dużą popularnością, jednak ogród odnotował spadek odwiedzających względem roku 2019 o około 100 tysięcy osób.

  Przypomnijmy, że do zadań zoo należy przede wszystkim szeroko pojęta ochrona środowiska naturalnego, edukacja dzieci i młodzieży, hodowla gatunków ginących i zagrożonych wyginięciem, prace badawczo-naukowe oraz organizacja rekreacji i wypoczynku. - Tak naprawdę sama ekspozycja zwierząt jest zadaniem, można powiedzieć, dodatkowym. Przede wszystkim chcemy zapewnić ciągłość przetrwania zagrożonych gatunków. To jest nasz absolutny priorytet - podkreśla Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego zoo.

  Mimo trudnego czasu pandemii i ograniczonej przez nią wymiany zwierząt, dzięki współpracy z ogrodami zoologicznymi w Europie w minionym roku do Opola trafiło wiele zwierząt. Były to między innymi: serwal, kangur rudy, pudu, wielbłąd dwugarbny, wyderka orientalna, drzewołazy czy kameleony. - Przyjechały do nas jako uzupełnienie stad i par hodowlanych. Zostały one przekazane do Opola głównie w ramach europejskich programów ochrony (EEP) i na drodze wymiany zwierząt - tłumaczy Sobieraj.

  Rok 2020 to także czas, w którym w opolskim ogrodzie zoologicznym na świat przyszło wiele zwierząt. - Urodziły nam się między innymi lemury bandro, tamaryny cesarskie, alpaki, kulony czy traszki pirenejskie - słyszymy.
  Niestety, z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią koronawirusa, w opolskim zoo nie przeprowadzono zajęć dydaktycznych dla przedszkoli, szkół i uczelni, a także nie zorganizowano wielu imprez, jak choćby corocznego "Wieczoru marzeń w zoo" - wspaniałego charytatywnego wydarzenia umożliwiającego poznanie zwierząt przez osoby o ograniczonej sprawności. - To był dla nas zawsze bardzo ważny dzień, a w zasadzie wieczór, bowiem to wydarzenie organizowaliśmy już po zamknięciu zoo dla pozostałych zwiedzających. Wówczas osoby z niepełnosprawnościami mogły w ciszy i spokoju zwiedzić nasze zoo, posłuchać ciekawostek o zwierzętach, a nawet poobcować z nimi w mini zoo- podkreśla dyrektor Sobieraj.

  Na koniec grudnia 2020 roku Ogród Zoologiczny w Opolu posiadał 3844 sztuki zwierząt w 304 gatunkach - 88 gatunków ssaków (351 sztuk), 86 gatunków ptaków (478 sztuk), 30 gatunków gadów (162 sztuki), 35 gatunków płazów (478 sztuk), 8 gatunków ryb (2375 sztuk) oraz 57 gatunków bezkręgowców.

  - Cały czas jesteśmy otwarci dla zwiedzających, więc zapraszamy serdecznie zarówno młodszych, jak i starszych do zwiedzania tego pięknego miejsca, gdzie można obcować z przyrodą i dzikimi zwierzętami. Obecnie ogród funkcjonuje codziennie, w godzinach 9-15. Przypominamy jednak, że z powodu pandemii koronawirusa zawieszone zostały pokazy karmienia oraz treningów medycznych, a wnętrza pawilonów są niedostępne dla zwiedzających - podsumowuje Miłosz Bogdanowicz, rzecznik prasowy opolskiego zoo.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".