• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1982
  • Dodano: 2021-01-25 / 12:46
  • Komentarzy: 2

  Zamiana ról w Zarządzie Województwa Opolskiego

  Zamiana ról w Zarządzie Województwa Opolskiego

  (Fot. Dżacheć)

  Roman Kolek rezygnuje ze stanowiska wicemarszałka na rzecz wykonywania zawodu lekarza. Wszystko wskazuje na to, że na stanowisku zastąpi go przewodniczący Sejmiku Województwa Rafał Bartek.

  Roman Kolek pełnił funkcję wicemarszałka województwa opolskiego ostatnie 10 lat. Jako reprezentant Mniejszości Niemieckiej dał się poznać jako specjalista od zdrowia publicznego. Z dniem 31.01.2021 zakończy pracę jako wicemarszałek i powróci do wykonywania wyuczonego zawodu - lekarza anestezjologa. Na funkcję wicemarszałka Zarząd TSKN rekomendował Rafała Bartka.

  Pandemia, a przede wszystkim obecna sytuacja w służbie zdrowia związana z brakiem kadr medycznych skłoniła Romana Kolka do powrotu wykonywaniu zawodu, czyli lekarza anestezjologa. Rezygnacja z funkcji wicemarszałka oznacza zmiany w Zarządzie Województwa Opolskiego, na stanowisku, które zgodnie z umową koalicyjną między Koalicją Obywatelską, Mniejszością Niemiecką a Polskim Stronnictwem Ludowym przypada Mniejszości Niemieckiej.

  Na ostatnim posiedzeniu Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim na funkcję wicemarszałka rekomendowano Rafała Bartka, obecnie przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego, a równocześnie Roman Kolek wyraził chęć i zgodę na objęcie funkcji Przewodniczącego Sejmiku.

  - Moje odejście z zarządu województwa nie oznacza odejścia czy rezygnacji z aktywności społecznej. Jestem radnym sejmiku i będę dalej wypełniał mandat radnego. Jestem też gotowy do tego, by pracę lekarza godzić z tak odpowiedzialną funkcją, jaką jest przewodniczenie pracom sejmiku, i zadeklarowałem gotowość do objęcia takiej funkcji - mówi Roman Kolek.

  Roman Kolek w zarządzie województwa opolskiego odpowiedzialny był przede wszystkim za tematy związane ze zdrowiem publicznym oraz edukacją i rynkiem pracy. Inicjował i angażował się w programy, które poprawiały infrastrukturę opolskich szpitali (np. budowa łącznika w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu Sp. z o.o. - SP ZOZ Opolskie Centrum Onkologii, remont oddziału Chorób Zakaźnych), pozyskiwał sprzęt najnowszej generacji do opolskich szpitali, czy zabiegał o wykształcenie kadr medycznych dla województwa opolskiego uczestnicząc
  w powstaniu kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim i inicjując program stypendialny dla studentów medycyny.

  Rafał Bartek - ukończył pedagogikę oświatowo-artystyczną i studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania oświatą na Uniwersytecie Opolskim a także studia podyplomowe na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Zarządzanie funduszami Unii Europejskiej. Pracę zawodową rozpoczął jako nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Dębskiej Kuźni (1998-2001). W latach 2001-2004 pracował w Wydziale Oświaty, kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Opolu. W latach 2003-2004 był stypendystą niemieckiej Fundacji Roberta Boscha dla młodych kadr kierowniczych z Europy Środkowej i Wschodniej. Od października 2004 roku do lipca 2008 roku pełnił funkcję kierownika Domu Europejskiego przy Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Opolu. Od sierpnia 2008 roku do września 2015 był dyrektorem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Od 2005 roku jest członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, a w latach 2012 - 2018 był jej Współprzewodniczącym.

  Od maja 2015 pełni funkcję Przewodniczącego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Jest członkiem Rady Fundacji Rozwoju Śląska, a od marca 2016 roku jest również członkiem Zarządu Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego. W latach 2002-2010 i w latach 2014-2018 był Radnym Gminy Chrząstowice, a w kadencji 2006-2010 jej Przewodniczącym. Od 2018 r. radny sejmiku i równocześnie Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego.  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-01-25 20:15:56 [194.29.183.*] id:1607456  
  KK 35947: Napisał postów [2284], status [Szycha] Reputacja
  Sejmik to organ samorządowy Województwa Opolskiego, leżącego w granicach Polski a tych dwóch jest urzędnikami samorządowymi w tym kraju , no to z jakiej bańki występują oficjalnie na tle szwabskiej flagi się pytam ? Nie jest tak że jestem uprzedzony do MN ale kuźwa jakieś zasady powinny obowiązywać...

  Nick:
  Treść:
  2021-01-25 17:32:27 [178.252.19.*] id:1607449  
  kija: Napisała postów [203], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  I tak długo się utrzymał. O jego rezygnacji mówiło się już co najmniej trzy lata.

  Nick:
  Treść: