• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2763
  • Dodano: 2021-01-22 / 16:41
  • Komentarzy: 4

  Wielka akcja ZUS. Opolscy emeryci i renciści dostaną deklaracje podatkowe

  Wielka akcja ZUS. Opolscy emeryci i renciści dostaną deklaracje podatkowe

  (Fot. Dżacheć)

  Około 270 tys. osób, głównie emerytów i rencistów z województwa opolskiego otrzyma wkrótce list z deklaracją podatkową PIT za poprzedni rok. ZUS rozpoczął właśnie wielką akcję wysyłkową. Wiadomość otrzyma każdy, kto w 2020 r. choć raz pobrał świadczenie z Zakładu.

  PIT dostaniesz do domu

  Na przełomie stycznia i lutego ZUS będzie wysyłał deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Korespondencja z formularzami PIT za 2020 r., trafi nie tylko do świadczeniobiorców z województwa opolskiego, ale też do emerytów i rencistów obsługiwanych przez opolski ZUS, a mieszkających za granicą, głównie w Niemczech.

  - Emeryci i renciści z Opolszczyzny, którzy oprócz świadczeń z ZUS nie mieli w ubiegłym roku innych dochodów, nie muszą się martwić o rozliczenie podatkowe. Dostarczymy deklarację podatkową z urzędu, więc nie trzeba składać w tej sprawie żadnych wniosków. Jednocześnie przekażemy formularz PIT każdego klienta do odpowiedniego urzędu skarbowego - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  Zdecydowana większość formularzy PIT trafi do rąk emerytów i rencistów. Oprócz nich, odbiorcami formularzy będą osoby, które w ostatnich 12 miesiącach pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

  - Jeśli przesyłka z PIT za 2020 rok nie pojawi się w skrzynkach pocztowych do końca lutego lub po jej otrzymaniu ktoś z odbiorców będzie miał obiekcje co do zawartości formularza, powinien to zgłosić w placówce Zakładu, która wypłacała w minionym roku konkretne świadczenie - Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu.
  W tym roku istotna zmiana

  W tym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Takie osoby otrzymają PIT 11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36. Świadczeniobiorcy, którzy chcą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które powinni złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2021 r.

  Co i komu wyśle ZUS

  PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS. Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

  PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały inne niż wymienione powyżej świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) oraz tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklarację otrzymają m.in. osoby, które złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem albo złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej.

  PIT-11 otrzymają osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody, w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł miesięcznie, jeśli zasądzona (ustalona) kwota alimentów przewyższa 700 zł (PIT-11 nie otrzymają dzieci, które nie ukończyły 25 lat oraz dzieci niezależnie od wieku, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ponieważ alimenty wypłacone na rzecz takich dzieci są wolne od podatku dochodowego).

  Charytatywne 1 procent

  Emeryci lub renciści, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) mają taką możliwość. Jeśli jest to ta sama organizacja co w ubiegłym roku, nie muszą nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za nich za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Jeżeli świadczeniobiorcy zmienili plany i chcą przeznaczyć 1 proc. podatku na rzecz innej organizacji niż wcześniej, to powinni wypełnić druk PIT-OP i przekazać do swojego urzędu skarbowego.

  reklama
  .

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-01-22 18:31:34 [83.10.103.*] id:1607388  
  Gaz: Napisał postów [4482], status [VIP] Reputacja
  A co z tymi co w polsce biorę rentki i emeryturki a pracują w Niemczech,Nederladi,Francji Angli ???

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
  2021-01-22 19:02:22 [37.47.69.*] id:1607389  
  liberty: Napisał postów [2544], status [Szycha] Reputacja
  Chce im sie to niech pracują...Bardziej mnie interesuje czemu PIS bedzie mnie okradać haraczem od tego roku za prace za granica? Czemu mam tym gnojom oddawac kase jak kilkanaście lat nie pracuje w Polsce ???
  2021-01-23 09:39:55 [94.254.184.*] id:1607393  
  oz-Anka: Napisała postów [2449], status [Szycha] Reputacja
  do liberty; brak kasy państwowej na tzw.rozdawnictwo. Może wyjściem jest wymeldowanie się z tego kraju? Póki jesteś jego obywatelem, póty będą Cię skubać.
  2021-01-23 12:45:04 [31.60.28.*] id:1607396  
  liberty: Napisał postów [2544], status [Szycha] Reputacja
  oz-Anka masz racje