• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 6064
  • Dodano: 2021-01-21 / 18:12
  • Komentarzy: 12

  Potrąciłeś lub zauważyłeś ranne zwierzę? Musisz pomóc

  Potrąciłeś lub zauważyłeś ranne zwierzę? Musisz pomóc

  (Fot. Czytelnik)

  Widok rannego lub porzuconego dzikiego zwierzęcia w naturalny sposób budzi chęć niesienia pomocy. Jak alarmują czytelnicy - wcale nie jest to taka prosta sprawa.

  Czytelnicy alarmują nas, że wbrew wskazówkom podawanym na stronach pro-zwierzęcych - nie tak łatwo o pomoc w przypadku potrącenia, lub znalezienia rannego zwierzęcia na drodze.

  Jeden z czytelników opisuje sytuację, z jaką spotkał się przy drodze w Dańcu. - Żywa sarna leżała w dniu 17.01.2021 o godzinie 1:30 przy drodze. Została potrącona przez samochód i pozostawiona bez pomocy. Sarna miała złamaną tylną nogę oraz żebro. Po kontakcie z numerem alarmowym otrzymałem informację, że stosowne służby przyjadą na miejsce. Wziąłem zwierzę do bagażnika samochodu, aby się ogrzało, gdyż ranne zamarzało w śniegu. Poinformowałem ponownie służby na 112, że czekam że zwierzęciem na pomoc przy drodze. Po 10 minutach służby 112 oddzwoniły, abym pozostawił sarnę przy drodze, gdyż służby przyjadą rano. Nie zgodziłem się na to rozwiązanie. Sarna bardzo cierpiała. Poinformowano mnie, że albo zostawię zwierzę, aby konało w bólu do rana, aż przyjadą służby lub mogę udzielić pomocy we własnym zakresie na swój koszt - pisze czytelnik.

  - Skontaktowałem się z gabinetem weterynarii. Pani doktor z Zawady zgodziła się pomóc w nocy. Zwierzę przetransportowałem do gabinetu weterynaryjnego. Ze względu na obrażenia, sarna została uśpiona. Dzięki temu nie konała w ogromnym bólu przez wiele godzin dodatkowo zamarzając. Nie rozumiem, dlaczego w takich przypadkach odpowiednie służby nie reagują w odpowiedni sposób. Wg ustawy, zwierzęciu takiemu należy pomoc, nawet w powyższy sposób, aby nie cierpiało. Nie rozumiem również, jak mógłbym pozostawić takie zwierzę bez pomocy, jak instruowano mnie z numeru 112 - zaznacza czytelnik i podkreśla, że podobnych przypadków jest więcej, a do potrąceń dochodzi głównie w godzinach nocnych.

  Choć ten, kto potrąci zwierzę na drodze, ma prawny obowiązek się nim zająć - inaczej grozi mu grzywna do 5 tys. złotych - wiele osób po prostu odjeżdża. Ludzie często nie wiedzą, co robić, a przepisy nie są jasne.

  Jeśli znajdziemy zwierzę, które potrzebuje naszej pomocy, należy zawiadomić o tym odpowiednie służby. Instytucją pierwszego kontaktu jest gmina. Wójt, burmistrz bądź prezydent miasta to organy, które w zakresie zadań własnych mają sprawy ochrony przyrody oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Przedstawiciele gminy (np. instytucje, podmioty, z którymi gmina ma zawarte porozumienia) są odpowiedzialni za interwencje oraz transport zwierząt do ośrodków rehabilitacji (jeśli zachodzi taka potrzeba).

  Do czasu przyjazdu osób interweniujących, naszym zadaniem jest - w zależności od gatunku oraz możliwości - zabezpieczenie zwierzęcia, tak by nie stała się mu kolejna krzywda. Wskazane jest również, aby pozostać na miejscu do czasu przyjazdu osób, które udzielą pomocy zwierzętom.

  W każdym województwie znajdują się ośrodki rehabilitacji zwierząt, do których można zgłosić się o pomoc. Pełna lista ośrodków znajduje się na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

  W przypadku "porzuconych" młodych zwierząt, warto najpierw zorientować się, czy rzeczywiście maluch potrzebuje pomocy. Być może rodzice wyruszyli właśnie na poszukiwanie pokarmu i wrócą lada moment. Ingerencja człowieka w takich sytuacjach może mieć fatalne skutki i rzeczywiście doprowadzić do porzucenia młodego przez rodziców. Jeśli mamy zatem wątpliwości, warto poobserwować zwierzę dłużej lub skontaktować się z osobami albo organizacjami, które pomogą właściwie ocenić okoliczności zajścia. Może to być leśniczy, pracownik regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, przyrodnik, pracownik ośrodka rehabilitacji zwierząt, członek stowarzyszenia czy towarzystwa, które zajmuje się ochroną zwierząt.

  Zwierząt nie należy przygarniać i dokarmiać. Podany pokarm może im zaszkodzić. Na przykład - najczęstszym błędem w przypadku ptaków, jest dokarmianie ich chlebem. Produkty mączne powodują zakwaszenie organizmu zwierzęcia, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do śmierci.

  Szczególnym przypadkiem jest zwierzyna łowna, co do której mają zastosowanie przepisy prawa łowieckiego. Na ich podstawie starosta może wyrazić zgodę (na okres do 6 miesięcy) na przetrzymywanie zwierzyny osobie, która udzieli pomocy na własny koszt, z powodu osierocenia, wypadku lub innego uszkodzenia ciała zwierzęcia. Nie dotyczy to pomocy medycznej. Prawo do wykonywania czynności lekarsko-weterynaryjnych ma wyłącznie lekarz weterynarii. Często ograny gminy podpisują porozumienia, na mocy których współpracują z weterynarzami działającymi na danym terenie i za ich pośrednictwem wykonywane są zadania własne gminy.

  Innym przypadkiem są zwierzęta zupełnie zdrowe, które znalazły się na terenie zurbanizowanym, czyli poza terenem swojego naturalnego występowania. W takich przypadkach trzeba zachować rozwagę i nie należy zwierząt przepłaszać na własną rękę. Zwierzę wystraszone albo sprowokowane może być niebezpieczne. Szczególnie dotyczy to zwierząt o znacznych rozmiarach bądź drapieżników, które mogą stać się agresywne. W takich przypadkach również należy wezwać właściwą pomoc.

  Przypominamy, że organami ochrony przyrody, które zajmują się sprawami dzikich zwierząt są m.in. wojewoda, regionalny dyrektor ochrony środowiska, marszałek województwa, dyrektor parku narodowego, starosta, wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Poza tym, w sytuacjach które tego wymagają, można skorzystać z pomocy ośrodków rehabilitacji, stowarzyszeń i towarzystw, które mają doświadczenie w opiece nad zwierzętami.

  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2021-01-22 11:19:07 [46.204.20.*] id:1607378  
  aldrarian: Napisał postów [632], status [rozpisany/na] Reputacja
  ... na pasztet i rożen a nie 112 ... komuś już rozum odebrało tak jak tej szalonej kobiecie co przed laty "ratował" zwierzęta w mediach z fundacji animals bodajże ... poszło wielu osobom w mózg --- na psychuszkę z takimi a nie jeszcze lansować ... miejsce zwierząt dzikich jest w lesie i ... na PÓŁMISKACH, TACACH i TALERZACH ... mniam :)

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
  2021-01-22 16:14:41 [46.204.17.*] id:1607385  
  szakalnet: Napisał postów [31], status [nowy] Reputacja
  Kiedyś przy drodze też widziałem sarnę, która zdychała chyba że 3 dni. Nikt jej nie chciał na pasztet ani rozen. Żałuję, że jej wtedy nie pomogłem czyt. dobiłem. Cieszę się, że ludzie już zwracają uwagę na takie rzeczy.
  2021-01-23 08:56:39 [194.29.183.*] id:1607392  
  xXx 37: Napisał postów [52], status [rozkręca się] Reputacja
  Aldrarian. Dobrze gadasz dać Ci wódki jestem za .lepiej ulżyć zwierzowi żeby się nie męczył i go zszamać Ale tak przecież nie można by wtedy jesteś kłusol.
  2021-01-23 22:22:40 [46.204.17.*] id:1607405  
  szakalnet: Napisał postów [31], status [nowy] Reputacja
  To jeszcze trochę gołębi wpi.... dolcie na rosół, bo srają po balkonach i kilka psów w okolicy co się błąkają. A i zostawcie numery tel, jak jakąś padlinę zobaczę to dam Wam znać, gmina zaoszczędzi na utylizacji.
  2021-01-23 10:10:08 [94.254.176.*] id:1607394  
  Król Forum: Napisał postów [1439], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Dobić łopata i przerobic na mięsko

  Nick:
  Treść:
  2021-01-23 08:41:52 [83.26.165.*] id:1607391  
  freeman: Napisał postów [924], status [stały bywalec] Reputacja
  Nikt jakoś nie pisze, ze na podstawie prawa policja też może pomóc takiemu rannemu zwierzęciu, jak to zrobiła pani doktor w artykule. Maja tylko inne narzędzie. Wiadomo jakie... tylko właśnie oni się boją użyć broni. A to wynika m.in. z braku szkoleń policji w tym zakresie i z powodu papierologii. Policjant, czy jego przełożony nie chce barć na siebie odpowiedzialności skoro są przecież inne możliwe rozwiązania. Właśnie przez takie niejednoznaczne prawo organy moga miedzy sobą przerzucać obowiązki, a w tym czasie cierpi zwierze. Tak na dobra sprawę to właścicielem dzikich zwierząt jest skarb państwa, a jego przedstawicielami są wojewoda i starosta. Dlatego gminy niechętnie zajmują takimi sprawami. Jeśli w jakieś gminie dobrze to funkcjonuje to tylko dzięki dobrej woli włodarzy gminy. Wniosek jest taki, ze za takie sytuacje jest odpowiedzialne źle napisane prawo.

  Nick:
  Treść:
  2021-01-22 20:27:40 [205.201.55.*] id:1607390  
  seba1993: Napisał postów [854], status [rozpisany/na] Reputacja
  Ja pomagajmy dzikim zwierzęta a policja złoży oskarżenia o kusownictwo haha

  Nick:
  Treść:
  2021-01-22 11:14:54 [46.204.20.*] id:1607377  
  aldrarian: Napisał postów [632], status [rozpisany/na] Reputacja
  gdy było normalnie to humanitarnie skracało się cierpienie takiego potrąconego zwierzęcia dzikiego jak ktoś miał na tyle odwagi, siły i umiejętności ... teraz gdy lewactwo postawiło świat na głowie wychodzi na to że można dostać karę za to że zwierzę będące sprawcą wypadku jest traktowane na równi z naczelnym ssakiem tejże planety czyli człowiekiem :O ... może jeszcze WEZWAĆ POGOTOWIE RATUNKOWE ??? [pusty śmiech]

  Nick:
  Treść:
  2021-01-21 22:00:37 [194.29.183.*] id:1607368  
  KK 35947: Napisał postów [2228], status [Szycha] Reputacja
  No i jak się ma ten cały elaborat do zaistniałej sytuacji wraz z wydarzeniami następującymi po skontaktowaniu się ze 112 ? A no tak że jak sam nic nie zrobisz to wszyscy mają to w pompie.

  Nick:
  Treść:
  2021-01-21 21:03:31 [94.254.176.*] id:1607366  
  Król Forum: Napisał postów [1439], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Znajomy wozi strzelbę w bagażniku. Już kilka razy przywoził mięsko do domu.

  Nick:
  Treść:
  2021-01-21 21:02:27 [94.254.176.*] id:1607365  
  Król Forum: Napisał postów [1439], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Czyli Państwo na to w d.....

  Nick:
  Treść:
  2021-01-21 19:59:18 [89.67.187.*] id:1607363  
  emsi: Napisał postów [1795], status [Szycha] Reputacja
  Gdyby zwierzęta wierzyły w Boga to człowiek w ich oczach wyglądałby jak Szatan.

  Nick:
  Treść: