• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1166
  • Dodano: 2020-12-30 / 17:57
  • Komentarzy: 0

  Będzie więcej sprzętu w opolskich szpitalach oraz subregionu północnego

  Będzie więcej sprzętu w opolskich szpitalach oraz subregionu północnego

  (UMWO)

  Będą dodatkowe pieniądze dla opolskich szpitali na zakup głównie respiratorów. Zwiększy się również kwota dofinansowania dla subregionu północnego województwa opolskiego.


  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzyma 228 tysięcy złotych na zakup 8 respiratorów. Powiatowe Centrum Zdrowia w Prudniku milion złotych na zakup kolumny endoskopowej, defibrylatora, robota do nagrywania płyt RTG oraz wykonanie bezdotykowych śluz i drzwi, instalacji wentylacji z filtrami Hepa. Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie otrzyma 350 tysięcy złotych na zakup respiratora do komory hiperbarycznej. Natomiast Samodzielny Publiczny ZOZ Zespołu Opieki w Głuchołazach 50 tysięcy złotych na zakup aparatu do pomiaru parametrów krytycznych.

  Wymienione pieniądze pochodzą z programu "Opolskie wspiera szpitale w walce z COVID-19", a dokładnie z puli przeznaczonej pierwotnie dla Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. To łącznie 1 milion 628 tysięcy złotych. Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła wcześniej dyrektorzy szpitali poinformowali o swoich potrzebach sprzętowych. - Decyzja zarządu była konsultowana z lekarzami. Te pieniądze dedykowane są na walkę z korona wirusem SARS-CoV-2. Te zakupy sprzętowe są tak pomyślane, aby były wykorzystywane również po zakończeniu walki z epidemią - zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

  Kolejna decyzja jaka zapadła w trakcie wtorkowego zarządu województwa opolskiego dotyczy dodatkowych pieniędzy dla powiatu kluczborskiego w związku z realizacją projektu "Realizacja strategii niskoemisyjnej na obszarze subregionu północnego województwa opolskiego". Wartość całkowita projektu to ponad 62 miliony 119 tysięcy złotych, a wartość dofinansowania wynosi prawie 50 milionów złotych. Projekty realizowane będą w gminach: Lasowice Wielkie, Praszka, Dobrodzień, Pokój, Kluczbork, Zębowice, Olesno, Byczyna, Namysłów, Wołczyn, Rudniki oraz powiatach kluczborskim, oleskim i namysłowskim.

  Zwiększenie dofinansowania jest spowodowane znacznym wzrostem kwot po przeprowadzonych postępowaniach przetargowych i koniecznością wniesienia większego wkładu własnego od tego niż poprzednio zakładano. Dodajmy, że do tej pory zarząd województwa opolskiego dwukrotnie wyrażał zgodę na zwiększenie kwoty dofinansowania. Łączne zwiększenie wynosi obecnie ponad milionów 500 tysięcy złotych.

  - Chodzi o inwestycje związane z budową i przebudową infrastruktury transportu publicznego. To między innymi zakup niskoemisyjnego taboru, zmiana organizacji komunikacji zbiorowej, zapewnienie dostępu do bezpiecznych przystanków oraz cała infrastruktura służąca zapewnieniu obsługi pasażerów - dodaje marszałek Andrzej Buła. Chodzi o tablice interaktywne, przystanki dla rowerów i samochodów. Środki zostały przekazane dzięki Unii Europejskiej.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".